Lekcie, ktoré ma naučil rok 2016

Ahojte! Prajem vám krásny posledný deň roka. Teraz úprimne, aj vám sa tak veľmi uľaví, že tento rok skončí? Mne totiž nesmierne. S rukou na srdci môžem prehlásiť, že takýto zlý rok som ešte nezažila, či už vzhľadom na svetové udalosti alebo môj osobný život. 
Samozrejme, nebolo všetko len úplne zlé, stretlo ma aj viacero naozaj krásnych vecí. Napríklad keď do môjho života vstúpil Rufusko, keď som dostala rôzne blogerské príležitosti, stretla som zopár veľmi zaujímavých ľudí, niektorých som zo svojho života úspešne vymazala, získala som nové skúsenosti a veľmi užitočné životné lekcie. A práve o tých najdôležitejších by som vám dnes chcela napísať... 


Nič nie je dôležitejšie ako zdravie!
Popravde som si to doteraz neuvedomovala, pretože som to pokladala za samozrejmosť. Až do apríla tohoto roku, kedy ma zdravie začalo pomaly zrádzať. 
Mala som veľké problémy s ušami a poviete si "aach, uši, čo to je". Nuž, začala som mať problémy so sluchom, bola mi diagnostikovaná jednostranná percepčná porucha sluchu, neustále som počula rôzne zvuky (od šumu po pískanie) spojené so silnými závratmi. A verte mi, že bolo veľmi ťažké žiť s tým, že dvadsaťštyri hodín denne počujem nejaký zvuk, ktorý nepočuje nikto iný a pomaly prestávam počuť na jedno ucho. Absolvovala som asi 8 audio a tympano vyšetrení v priebehu jedného týždňa, infúzie, magnetickú rezonanciu hlavy pre podozrenie na nádor na mozgu a v tomto období som žila v neskutočnom a neopísateľnom strese. 
Keď sa môj stav nakoniec ako zázrakom viac-menej zlepšil (samozrejme s tým, že sa to môže kedykoľvek vrátiť), mala som ťažké žalúdočné problémy, následne trpeli močové cesty, odumrel mi zub (čo ak ste zažili je ukrutná bolesť)... Všetko to boli pomerne ťažké a náročné stavy a veľmi ma vyčerpávali. Naučili ma však vážiť si zdravie nielen mňa ale celej mojej rodiny a naučili ma sa na veci pozerať inak. Jednoducho som si uvedomila, že najdôležitejšie na svete je mať zdravie a to ostatné sa už nejak poddá.

Bola som závislá na veciach
Doslova. O tejto téme som už písala článok, tak si ho môžete pozrieť TU. Jednoducho som si uvedomila, že potrebujem o toľko menej, než mám, že nezáleží na množstve vecí ale na ich kvalite, že som doteraz rozmýšľala o veciach veľmi zle. Uvedomila som si, že som utrácala zbytočne veľké množstvo peňazí na veci, ktoré som vlastne ani nechcela a nič poriadne som z nich nemala. A rovnako tak som sa neučila, ako sa zbaviť vecí a že je to skutočne v poriadku nechať si zo života odísť všetko nepotrebné.

Som "dosť" (I am enough)!
Roky som bojovala s neuveriteľným pocitom menejcennosti. Vždy som mala pocit, že nie som dosť dobrá, dosť pekná, dosť toto a dosť tamto. Vďaka ľuďom v mojom okolí a niekoľkým dobre miereným otázkam som si konečne uvedomila, že to všetko je len v mojej hlave. Pretože - ako sa ma spýtal najdôležitejší človek v mojom živote - kto mi to kedy reálne povedal? Alebo naznačil? Nikto. Bolo to hodnotenie mňa samej spôsobené rokmi hlúpeho porovnávania sa a hodnotenia samej seba na základe štandardov, ktoré vytvorili reklamné spoločnosti. Až som si jedného dňa povedala, že už stačilo. Že už som samej sebe za tie roky ublížila až dosť. A že si to večné ponižovanie sa naozaj nezaslúžim.


Veci majú len takú silu, akú im samy dáme
A to platí pre slová ľudí, choroby, negatívne udalosti, čokoľvek. Nič na nás nemôže mať negatívny vplyv, ak to samy nedovolíme a všetko na nás vplýva len takou silou, akú tomu pripíšeme. Toto je tak veľmi jednoduché a zároveň tak veľmi zložité, no vy určite viete, ako to myslím. A tak som sa naučila - i keď je predo mnou ešte veľmi dlhá cesta - že svojim postojom viem ovplyvniť nemálo toho, čo ma stretne. Ale priznávam, že na tom musím ešte veľa zapracovať.

V škole je dôležité to, čo nie je v osnovách
Tým teraz nechcem povedať, aby sa nikto neučil nič podľa osnov, no pre mňa bolo najmä tento rok dôležitejšie to, čo som sa neučila mimo nich. Čo som si vďaka škole uvedomila, čo mi vzala, k čomu ma "donútila", ako som sa vďaka nej rozhodla... A úprimne hovorím, že tieto veci sú pre mňa omnoho hodnotnejšie než to, čo nás učili všetci pedagógovia dohromady.

Najprv som si myslela, že by som sa mala hanbiť za to, že som si toto všetko uvedomila až teraz, no nie je to tak. Každý sa učí iným spôsobom a každý si potrebuje isté veci uvedomiť v odlišnom čase. Ak je teda niečo, za čo by som sa chcela tomuto roku poďakovať, sú to práve všetky tie veci, ktoré ma naučil.

8 komentárov

 1. Napsala jsi to moc hezky. Pro mně tento rok taky nebyl vůbec jednoduchý a popravdě jsem ráda, že dneškem končí a už mám jen jedno přání - udělat za ním tlustou čáru a věřit, že ten příští rok bude líp.
  Zdraví je to nejdůležitější, často je bereme jako samozřejmost, ale ono to vůbec samozřejmost není, je to ten největší dar, za který bychom měli být vděční a děkovat za něj. Každé ráno, když vstanu, tak si uvědomím, jaký je to dar, že chodím, vidím, nic mně momentálně nebolí, nemám žádnou špatnou diagnozu..
  Přeji Ti ať do nového roku vkročíš šťastnou nohou, ať se Ti daří nejen v životě, ale i tady na blogu, hlavně ať jsi zdravá:-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi ♥ To je pravda s tou čiarou, ja sa na to tiež veľmi teším! :)
   Ďakujem ti za tvoje milé slová a prajem aj tebe v novom roku všetko dobré!!

   Odstrániť
 2. Krásny článok! Je dôležité vážiť si to, čo máme, prijať sa takí, akí sme a ľúbiť sa :) Všetko naj v novom roku.


  Zvláštne dievča
  Čítanie je sexy

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem ti, Danielka ♥ Všetko najlepšie aj tebe! :)

   Odstrániť
 3. veľmi krásny článok :) nepochybovala som ani doteraz, že sme rovnaká krvná skupina, ale týmto článkom si to opäť potvrdila :) prajem ti hlavne veľa zdravia, ani som netušila, čím si si prešla :(
  MakeUpByVeo

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, Veo :) To ma veľmi teší, ja o tom takisto nepochybujem :)
   Nesmierne ti ďakujem! ♥ Hej, no, žiaľ, ale som rada, že som to zvládla :)

   Odstrániť
 4. Milá Candy, ani nevieš, ako veľmi mi hovoríš z duše. Potrebovala som zopár kopnutí roka 2016 aby som si uvedomila, že zdravie je naozaj dôležité a musím preň urobiť všetko; že nepotrebujem zbytočne škrečkovať veľké množstvá kozmetiky, ktoré aj tak nakoniec nevyužijem a že sa fakt nemám toľko trápiť a stresovať školou. :)

  Prajem ti skvelý nový rok 2017! :)

  CALLAESTHETICS

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Úplne súhlasím! Dúfam a pevne verím, že práve vďaka tomu bude tento rok pre nás obe oveľa lepší, veľmi ti to prajem ♥ a ďakujem za prianie :)*

   Odstrániť