Bublanina

Než sme sa pred približne rokom a pol s priateľom presťahovali do podnájmu, pri rúre a sporáku som veru veľa času netrávila. Odvtedy však varievam a pekávam pravidelne a postupne sa učím nové a nové veci. Ja samú seba nepovažujem za extra dobrú kuchárku, no nebojím sa priznať, že variť určite viem. Čo sa týka pečenia, tam si verím viac a robím to radšej. Preto som bola sama zo seba sklamaná, že za celý ten čas, odkedy mám kuchyňu iba pre seba - aspoň čo sa pečenia koláčov týka - som ešte ani raz nepiekla najväčšiu klasiku, bublaninu. 
Ako ste sa ale určite už dovtípili, podarilo sa mi to napraviť. Nebola to síce klasická bublanina z kysnutého cesta, no na prvý krát som s ňou bola spokojná a obom nám chutila, tak čo viac, však? 


Priznám sa, že som pôvodne z tohoto článku chcela mať článok receptový, no v procese sa to celé akosi zvrtlo. Premýšľala som totiž nad tým, ako by som sem potom asi mala napísať niečo v tom zmysle, že som hrozná, pretože som zjedla v jeden deň tri kocky a ako už vidím tie kilá a že sa hanbím a bla bla. Ale prečo vlastne? Pretože je to moderné, správne, zdravé, ženské, pretože sa to očakáva alebo preto, že sa to už stalo súčasťou nejakej spoločnsnkej konvecie? 

Jednoducho nerozumiem tomu, prečo sa neustále očakáva, že dievčatá a ženy budú riešiť koľko čoho zjedia, budú samé seba kritizovať a nebudú robiť (A JESŤ) to, čo chcú, len preto, aby o nich ľudia nehovorili, že sú nenažrané, tučné, škaredé, menejcenné, nevkusné a čo ja viem čo všetko ešte. 
Neviem, kedy sa to stalo, že si človek žena nemôže dať tri kocky bublaniny (alebo päť, čo ja viem, kto to počíta?) bez toho, aby mala výčitky svedomia alebo aby jej to vyčítali iní, ktorí na to nemajú absolútne žiadne právo.


Mne osobne sa maximálne nepozdáva a nepáči súčasný trend toho, ako sa každý snaží byť čo najviac štíhly, svalnatý, ultrasuperzdravojediaci a všetko okolo len preto, že je to moderné a vyzerá to dobre na fotkách. Preboha, veď keď človek vlezie na Instagram, hneď všade vidí, ako mladučké dievčatá, deti, píšu o tom, že majú anorexiu, že nič nejedia, že majú depresie... A, samozrejme, tieto texty sú po vzore istého videa doplnené čiernobielymi fotografiami ich "kostnatých" ramien, kolien, rúk a kľúčnych kostí. Pritom jediný, koho to možno "osloví" a kto im na to skočí sú len ďalšie deti robiace to isté. Všetci inteligentní ľudia vedia - aspoň si myslím a dúfam, že vedia- že im ide len a len o pozornosť, ktorej sa im v realite asi nedostáva dosť, pretože človek, ktorý má nejaký druh poruchy prijmu potravy si to buď neuvedomuje alebo sa tým rozhodne "nechváli" na sociálnych sieťach.

Ja si veľmi dobre uvedomujem, akú mám postavu a že ktokoľvek by mi určite s chuťou povedal, že by som asi nemala dať ani jeden kúsok tej bublaniny. Rovnako tak viem, že to pre moje zdravie nie je najlepšie. Tu však ide o to, že keď zmením spôsob stravovania a budem cvičiť alebo čokoľvek, bude to len a len preto, že chcem ja sama a nie preto, že mi niekto na internete povie, že je to tak správne. Myslím si, že by sme si nemali navzájom nič vyčítať a určite by sme sa nemali kritizovať na základe vzhľadu, pretože to jednoducho nie je fér. Zdravie je jedna vec, no prílišné obmedzovanie sa, odopieranie si jedla a hladovanie kvôli akémukoľvek trendu a snahe vyhovieť ľuďom je podľa mňa jednoducho maximálne hlúpe a nesprávne.


Ak je teda skutočne dnes pre to, aby človek kráčal s dobou, nevyhnutné bezchybné počítanie každého gramu zjedeného jedla, tak viete čo? Dobrovoľne chcem byť módny outsider. Ja totiž nič počítať nechcem, nebudem a dám si ešte jednu kocku bublaniny ;) Čo vy?

8 komentárov

 1. Nějakou podobnou bublaninu dělám po celý rok, teď z kompotovaného ovoce a přes léto z čerstvého. A k tomu, co říkáš, máš pravdu, proč se mám omezovat nebo mít výčitky, že si dám něco sladkého? Život žijeme jen jednou a co bychom z něj měli, kdybychom si pořád něco odpírali nebo měli výčitky když si něco dáme. Když mám chuť, tak si prostě dám, život se musí přece trochu osladit:-)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Máš rozumný názor, čo sa týka jedla, musím len súhlasiť. Bublanina vyzerá výborne :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Skvelý článok, Candy! Mať sa rada taká, aká som - je úžasné... Ja s tým momentálne bojujem, od malička mám problém s váhou, ako 16ročná som úplne prestala jesť, schudla, zas pribrala, experimentovala s rôznymi ľahkými trikmi ako dosiahnuť dokonalú postavu a stále som nebola spokojná. Vlastne spokojná nie som doteraz, ale začala som na sebe pracovať... absolútne nie som športový typ, holka, ktorá trávi v posilke hodiny a milujem sladké, ALE... ako veganke sa mi z jedálnička vytratilo veľké množstvo sladkostí, učím sa robiť raw dezerty (také tie jednoduché z pár ingrediencií) a začala som cvičiť (každý deň na pár minút doma)... Nevnímam to ako trend alebo honbu za dokonalou postavou, len sa chcem cítiť dobre a páčiť sa sama sebe ;)

  Flung out of space

  OdpovedaťOdstrániť
 4. opäť top článok...tiež som čakala, že si prečítam recept ale naozaj si rozvinula skvelú tému. z mojej skúsenosti môžem povedať, že asi pred 3 rokmi som mala tak o cca 10 kíl viac, potom sa mi nejak prirodzene podarilo schudnúť na veľkosť S, ale nebolo za tým vôbec to, že som sa chcela páčiť iným...ja som bola so sebou spokojná aj vtedy,a to je presne to podstatné. a čo sa týka zdravia, tak napríklad teraz mám väčšie problémy so žalúdkom, ako vtedy :D takže neviem čo bolo lepšie...ale samozrejme,klamala by som keby som tvrdila, že pri pohlade na tie staré fotky kde som obliekala tak L-ko a 40 veľkosť sa nezhrozím a nevrátila by som to..ale ide o to, že som bola spokojná so sebou aj vtedy a aj teraz :) takže naozaj si s tým nerob starosti, hlavné je aby si ty bola spokojná a šťastná..čo tam po názore dnešnej "modernej doby",instagramu, internetu a "dokonalosti"... :) a inak ja zjem niekedy tiež aj 3 koláče, alebo včera som o 21:30 ešte jedla gaštanové guľky, takže pohoda :D
  MakeUpByVeo

  OdpovedaťOdstrániť
 5. Mňam! Vypadá skvěle ,-) Vím, že tento článek není o receptu a napsala si ho pěkně. Já jsem teda zhubla 25 kg a zdravý životní styl stále dodržuju, ale rozhodně nepovažuju za hřích si občas dát dortík nebo nějakou sladkou dobrůtku ,-) K postavě si každý člověk musí najít svojí cestu sám...
  Meet My Lovely World

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Kočky moje, ďakujem vám všetkým veľmi pekne za komentáre aj za to, že ste sa podelili o vaše názory. Som nesmierne rada, že môj blog čítajú ženy a dievčatá s podobným názorom a postojom, ako mám ja. Ďakujem vám, že ste tu so mnou ♥

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Vypadá to skvěle :) Podle mě je fajn, že se ti to zvrtlo a nakonec to není receptový článek, proto mi tento článek přijde mnohem zajímavější, než jen nějaký recept :)

  OdpovedaťOdstrániť