Ja a (prírodná) kozmetika

Ahojte! Prajem vám krásny utorok a vítam vás pri novom článku. Do úvodu by som pravdepodobne mala ako vždy napísať, čo bude dnešnou témou, ja si však myslím, že je to viac než jasné už z názvu a preto prejdem rovno k veci.
Už odkedy som si začala uvedomovať funkciu kozmetiky a pomaly som si ju obľubovala, používala som kozmetiku "chemickú" - pre lepšiu orientáciu a jasnosť budem používať toto označenie - a v úplne mladom veku som ani len netušila, že existuje aj nejaká iná. 
Ako pomaly plynul čas, začala som blogovať a pomaly som objavovala stále viac a viac značiek, začala som registrovať aj tie prírodné, no úprimne ma vtedy vôbec nelákali. Chemická kozmetika totiž mala krajšie obaly, ponúkala väčší výber a bola pre mňa dostupnejšia ako finančne tak i logisticky. Viem, že som skúsila niekoľko produktov od Alverde a tiež kokosový olej a ružovú vodu od Purity Vision, no pamätám si aj to, že z ničoho som nebola nejako extra nadšená, tieto produkty mi vôbec nevoňali a nevidela som veľmi zmysel v tom používať ich namiesto mojich obľúbených produktov. Jednoducho som sa obmedzila na skúsenie zopár produktov dvoch značiek a keďže som sa v nich viac-menej sklamala, prírodnú kozmetiku som v tom čase úplne zavrhla. 


Tento, povedzme, extrém bol u mňa aktuálny väčšinu života, no potom, celkom nedávno, u mňa nastal zvrat. Ja vlastne dodnes neviem, čo bolo jeho príčinou a spúšťačom, pretože to celé prišlo akosi náhle. Jednoducho som v sebe začala cítiť nutkavú potrebu všetko, čo som vtedy mala doma, vyhodiť a nahradiť čisto prírodnými produktami. Začala som často a vo veľkom nakupovať na e-shopoch i v drogérii prírodné produkty, tie chemické, čo som mala doma, som skutočne vyhadzovala alebo rozdávala, do mnohých článkov som písala o mojom prechode na prírodnú kozmetiku, odmietala som opätovnú kúpu chémie a celý môj svet sa začal točiť len okolo toho, ako ju zo svojho života vylúčiť a nahradiť ju prírodou. Odrazu mi táto kozmetika pripadala účinnejšia, voňavejšia a lepšia. Takže čo? Ďalší extrém.
Isteže, stále si trvám na tom, čo som napísala o konkrétnych produktoch v recenziách, na tom sa nič nezmenilo a stále ich mám veľmi rada, no aj tento prírodný stav bol u mňa predsa len v konečnom dôsledku dočasný...


Viete čo? Ani jedno z týchto období neľutujem, nemrzí ma, že som absolvovala ten radikálny prechod a s každým štádiom som plne stotožnená, pretože tieto veci jednoducho patria k prirodzenému vývinu. Človek sa jednoducho hľadá, skúša a zisťuje čo mu vyhovuje a čo zasa naopak nie. A tak je to správne.
V tejto chvíli je mi stopercentne jasná jedna vec. V mojom živote jednoducho extrémy nefungujú! Vďaka tomu, že som si prešla obidvomi obdobiami, i keď jedným veľmi krátko (asi len tri mesiace), som si uvedomila to, že ja nepotrebujem, nemôžem a NECHCEM žiť v obmedzení len jedného druhu kozmetiky (alebo vlastne v akomkoľvek obmedzení). Ja jednoducho potrebujem mať možnosť voľby, potrebujem skúšať, vracať sa k tomu, čo som si obľúbila a potrebujem mať niečo z oboch. 

A podľa mňa pre nikoho nie je možné, aby sa obmedzoval na nečo len preto že má pocit, že by mal. Myslím si, že každý by mal používať / robiť to, čo je podľa neho dobré, čo mu vyhovuje a čo pre neho funguje. A neplatí to len pre kozmetiku ale i pre život ♥

6 komentárov

 1. S tím, co jsi napsala úplně souhlasím. Já přírodní kosmetiku nezavrhuji, sem tam si ráda něco koupím, už jsem zde našla i pár svých oblíbenců. Na druhou stranu necítím potřebu jet úplně na vlně přírodní kosmetiky, zkrátka mám své oblíbence nebo ráda vyzkouším nové věci i z té běžné kosmetiky.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Tak tak, presne k tomuto postoju som teraz dospela a som spokojná, takto mi to vyhovuje viac, než sa upínať len na jedno alebo len na druhé :) Ďakujem za komentár :)

   Odstrániť
 2. Neviem, či správne chápem tvoj článok, ale prechod na prírodnú kozmetiku mi nepripadá ako extrém... Ale je to vec názoru. Mne naopak tento "extrém" vyhovuje. Myslím na to, že prírodná kozmetika - myslím tým ozaj prírodná a ozaj kvalitná - je šetrná nielen k nám, ale aj k životnému prostrediu. Neviem si predstaviť opäť používať spreje alebo šampóny, ktoré obsahujú chemické látky, neviem si predstaviť prať v práškoch z drogérie... ale, ako píšem, je to každého osobná vec. Mne prírodná kozmetika, aj dekoratívka vyhovuje, samozrejme, že nemám toľko blbostí, ako keď som nakupovala chémiu, no sú to kvalitnejšie veci, častokrát v recyklovateľných obaloch bez plastov ai...

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ja som použila výraz extrém v oboch prípadoch na pomenovanie situácie z hraničným a nekompromisným záverom :D Nemyslela som to tak, že prechod na prírodnú kozmetiku je extrém, ale že používanie IBA chemickej alebo IBA prírodnej a nič medzi boli u mňa extrémne stavy, keďže väčšinou sa snažím veci robiť skôr kompromisne :)
   Úplne ale rozumiem tvojmu názoru aj dôvodom, prečo používaš iba prírodnú. No ako sama píšeš, je to čisto vec názoru a rozhodnutia každého z nás, čo si vyberie :)

   Odstrániť
 3. ja som podobného názoru...skúsim často aj prírodnú kozmetiku, ale bohužiaľ niektoré produkty nedokážem nahradiť prírodnou kozmetikou, či už je to baleniami, arómami, možno aj reklamou, a tým, že je to viac okolo nás, ale držím sa tiež toho, že ani jeden extrém nie je dobrý...avšak každý nech si nakupuje, čo mu vyhovuje :)
  MakeUpByVeo

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za komentár aj za názor :)
   Je to určite tak a nielen v kozmetike, že by sme mali vždy dať prednosť len tomu, čo vyhovuje nám :)

   Odstrániť