Hygge

Ahojte, pozdravujem vás opäť na Slovensko, do Čiech alebo kamkoľvek, kde práve čítate tento článok (schválne mi napíšte, v akom meste a štáte sa nachádzate). Nám sa to tu pomaly ale iste kráti a už nás čaká návrat. Aj keď sme teda nemali so sebou žiadny kvalitný foťák, plánujem pre vás aspoň nejaký článok o našom pobyte, tak sa môžete tešiť niekedy budúci týždeň, predpokladám :) Dnes mám pre vás ale ešte jeden, ktorý som písala doslova tesne pred odchodom. 


Pred niekoľkými týždňami som si konečne zaobstarala knihu od Meika Wikinga s názvom Malá kniha Hygge. Ešte som ju teda nestihla dočítať, no myslím si, že téma, ktorej sa v nej autor venuje, je veľmi zaujímavá. Aj keď si myslím, že veľa z vás pojem hygge pozná a má o ňom načítané viac než ja, chcela som sa s vami podeliť o zopár mojich myšlienok, ktoré mi v súvislosti s ním prichádzajú na um.

Mnohokrát sa mi stáva, že sa v určitých situáciách, na určitých miestach, pri niektorých činnostiach či s niektorými vecami cítim nesmierne príjemne, cítim vnútorný pokoj, radosť, šťastie, pohodlie a než som sa stretla s pojmom hygge, nevedela som tieto pocity vlastne pomenovať. Ako som už spomínala, ešte stále sa len "učím", čo to vlastne je alebo môže byť, no už teraz by som mohla podľa hesla "Hygge je všade okolo nás" vymenovať situácie, činnosti, miesta či veci, vďaka ktorým pocit hyyge zažívam.


Napríklad čítanie. Jednoduchá činnosť, ktorá je zaručene spojená s pocitom hygge. Alebo zútulňovanie interiéru sviečkami či svetelnými reťazami. Pozeranie obľúbených filmov s hrnčekom čaju alebo kakaa. Organizovanie môjho diára a lepenie farebných lístkov s poznámkami na jeho stránky. Nová paletka tieňov, po ktorej tieňoch prvý krát prejdem prstom. Nový nedotknutý rúž na pery. Návraty domov do Skalice, čas strávený s rodinou alebo návštevy u babky v byte, v ktorom som strávila detstvo. Cesty starými vlakovými súpravami. Ranné objímanie s priateľom a váľanie sa v posteli, než zazvoní budík... 
Je toho naozaj dosť a keby som mala menovať všetko, bol by to veľmi dlhý článok. Avšak pri vyberaní mojich hygge momentov mi napadlo, že ja ako dievča, žena, mám asi o niečo viac príležitostí na prežitie hygge než muži. 


Tak som premýšľala, kedy ho asi môžu zažívať oni. Alebo teda presnejšie, ten môj. Keď si na začiatku nového dňa spraví prvú šálku kávy. Keď sa o káve môže učiť nové veci. Keď ide na túru do lesa. Keď si spolu varíme večeru a potom ju behom krátkej chvíle rýchlo zjeme. Keď si po práci dopraje dlhú horúcu sprchu (po ktorej je v kúpeľni ako v saune). Keď si na ruke vyskladá výstavku všetkých náramkov, ktoré má - kúpených na jarmoku, mnou uplenených z kožených prúžkov, korálikových z Trendhim či toho z Ali s nápisom Barista. Keď si na seba nájde čas a oholí sa takou tou klasickou sadou so štetkou z jazveca, mydlom v keramickej miske a strojčekom s klasickou žiletkou. Keď len tak jazdíme po Bratislave, on si vyloží nohy na palubku, otvorí okno, fajčí a rozprávame sa o všetkom a o ničom... Aspoň si myslím. Neviem, musím sa ho spýtať :) 

3 komentáre

 1. Túto knihu si chcem zakúpiť a perčítať už riadne dlho :) Vďaka za tento článok, je nádherný <3

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Tá kniha je skvelá :) mám ju v angličtine už skoro rok a stále sa k nej vraciam.

  Flung out of space

  OdpovedaťOdstrániť
 3. krásne slová, skutočne sa mi páčili tvoje obľúbené odtienky života aj tie partnerove z tvojho pohľadu ;) inak knižku si tiež chcem už dlho prečítať... verím, že si k nej čoskoro nájdem cestu :)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť