Čo ma naučili tri mesiace recenzií?

Ahojte! Hneď takto na úvod by som vám veľmi chcela poďakovať za všetky vaše ohlasy a úžasne milé komentáre k poslednému článku ♥ a zároveň vás vítam pri tom dnešnom, v ktorom by som vám konečne chcela napísať, čo sa dialo s blogom a s článkami počas uplynulých troch mesiacov. Nepochybujem totiž, že ste si to všimli a vidím to aj na štatistikách. Čiže vy ste sa už "vyjadrili" a teraz som na rade ja...


V jednom májovom článku som spísala niekoľko dôvodov, kvôli ktorým som už veľmi nečítavala blogy a vyslovene som v ňom kritizovala dievčatá s blogmi plnými recenzií, ktoré "dlžia" firmám. Mnoho z vás so mnou súhlasilo a písali ste mi, že to vidíte podobne, že vás blogy s recenziami veľmi nebavia a máte radšej, keď blogerka píše vlastnú tvorbu*.
Často som potom o tom premýšľala a musela som uznať jednu vec - vždy som bola skôr recenzentka a vlastnej tvorbe som sa venovala málo. Avšak nikdy som nezažila aké to je mať toľko spoluprác, že by som z kapacitných dôvodov nestíhala písať články, nikdy som nezažila ten "tlak", kedy by som naozaj dlžila firmám články zo spoluprác a musela ich nasilu vtesnávať medzi ďalšie podobné články. A takisto som nikdy nezažila to, že by som musela písať denno-denne recenzie, aby som to všetko postíhala.
A došlo mi, že odo mňa nebolo veľmi fér kritizovať baby, ktoré takto fungujú. Preto som sa rozhodla to skúsiť na vlastnej koži a možno som to naschvál trošku viac vyhrotila, aby som si to poriadne "užila".


A tak sa začali asi najhoršie tri mesiace, aké som kedy s blogom zažila. Od začiatku júna do konca augusta som nadviazala pätnásť nových spoluprác, napísala tridsaťtri recenzií, v priemere som vydávala článok každý druhý deň, písala a fotila som každý deň a článkov, ktoré neboli recenziami, bolo smiešnych dvanásť.
Možno sa vám to z týchto základných informácií nezdá, no bolo to šialené. Popri tom som totiž najprv hľadala prácu, potom do nej chodila a zvykala si na nový režim a našla si druhú prácu. Skúste si to predstaviť. Šialené. No celý čas som vedela, prečo to robím. A čo ma tieto tri mesiace naučili?

• vôbec, ale V Ô B E C ma to nebavilo!
• nebavilo to ani vás, pretože mi na článkoch tak radikálne klesla čítanosť, ako ešte nikdy.
• úprimne priznávam, že väčšina článkov bola odfláknutá a písala som ich nasilu.
• uvedomila som si, že absolútne nerozumiem, ako tak môžu niektoré blogerky fungovať, ako ich to môže napĺňať a ako s tým môžu mať úspech u čitateľov.
• keďže som stále venovala všetky zbytky voľného času písaniu, nemala som čas na čítanie iných blogov.
• poriadne som zanedbávala aj svoj Instagram a do feedu som skoro ničím neprispievala.
• jednotlivé recenzie, ktoré by inak možno mohli byť zaujímavé, zanikali v tom množstve stále ďalších a ďalších.
• na druhej strane som si ale po kozmetickej stránke poriadne rozšírila obzory, keďže som spoznala aj nové značky, e-shopy a hlavne nové produkty.
• rozhodla som sa dať zbohom anglickým názvom, za ktorými som si tak veľmi stála a dokonca som "poslovenčila" aj (takmer) všetko ostatné, čo sa dá na blogu prečítať. Nie že by to s tým nejak súviselo, no dospela som k tomu počas toho obdobia, takže... :D 
• a zistila som, že moja kritika bola svojim spôsobom opodstatnená, pretože ma taký obsah nebavilo ani tvoriť, čiže sa podľa mňa nemusím cítiť zle, keď blogy postavené len na recenziách nebudem čítať.


Netvrdím však, že kočky, ktoré tak fungujú to nenapĺňa a že si na tom nedávajú záležať, to v žiadnom prípade! Pre mňa to však nie je. Síce mám v pláne písať recenzie aj naďalej, chcem však, aby tá vlastná tvorba mala prevahu. Chcem, aby vás to u mňa bavilo a aby ste sa sem rady vracali. Chcem aby MŇA bavilo tento blog písať a aby som všetky články (aj recenzie) písala s láskou.
Som, samozrejme, veľmi vďačná za všetky tie spolupráce a produkty, ktoré som vďaka nim dostala, no do budúcna si sponzorov budem vyberať veľmi starostlivo, pretože som už na vlastnej koži zistila, že je to tak jednoducho lepšie, kvalitnejšie a viac fér.
A to som chcela. Aby som sa nemusela spoliehať na názor, ktorý som si vytvorila na základe skúseností iných ľudí.


*vlastná tvorba = čokoľvek, čo nie je recenzia = líčenia, rutiny, spotrebované, hauly, denníky, inšpirácie, eseje, obľúbené produkty, neobľúbené produkty, wishlisty... čokoľvek, len nie recenzie.

3 komentáre

 1. Já sama jsem si říkala, ze je tu sama recenze :D Ale i tak, me tvé články upřímně bavily a ráda jsem je četla :) Já osobně mam rada blogy, kde je takový mix všeho :) Určitě piš hlavně co tě baví :)


  LITTLETHINGSFOREM

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Určite to bola zaujímavá skúsenosť a je fajn, že si si prešla aj niečím takýmto. Tiež na svojom blogu vidím, že ak píšem veľa recenzií po sebe (i keď u mňa to nie je tak, že by som každý deň napísala recenziu a vydala ju, to mám len mesačné pauzy medzi jednotlivými článkami a potom to vyzerá, že nič iné než recenzie nepíšem :-D ), klesne zo strany čitateľov záujem. Preto by som rada vymyslela aj na mojom blogu nové formáty článkov. Ale chcem ho venovať výhradne kozmetike a tak som sa zatiaľ rozhodla oddeliť súkromné témy od kozmetických a založila pre tieto veci extra blog. Uvidím ešte ako sa to časom vykryštalizuje, dnes som na jednom z mojich blogov (www.kraskaazviera.blogspot.com - ehm, načo ti to píšem, keď ho vlastne poznáš?! :D ) vymenila dizajn, ešte musím poupravovať veľkosť fotiek v článkoch a bude ako zo škatuľky. Uvedomujem si, že viac blogov dá viac práce, ale v posledných dňoch sa cítim byť motivovaná, tak hádam to dobre dopadne. Hlavne by som chcela začať zase pravidelne písať, uvidím ako to budem popri práci stíhať :-)

  PS: Asi by som tie ostatné druhy článkov nedefinovala ako "vlastná tvorba", keďže to potom vyznieva tak, ako keby si snáď recenzie dostávala predpísané a len ich uverejňovala :-D Viem, že máš na konci článku vysvetlenie práve aby nedošlo k tomuto omylu (a hlavne ťa poznám tak viem, že tebe môžem veriť), ale stejne to vo mne podvedome vzbudzovalo presne ten dojem, ktorý nemalo.

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Veľmi pekný a úprimný článok. Musím s tebou súhlasiť, že blogy založené na hlavne recenziách ma čítať nebavia. Určite sa tu ľudia nájdu koho to baví, zaujíma, ale mňa moc nie. Taktiež sa ti nečudujem že ťa to až tak nebavilo. Na na blogu mám pár recenzií (teda ak nerátam Favourites) a aj keď som chcela pár recenzí ešte urobiť jednoducho ma ich tvorba nebaví.
  Určite súhlasím, že vlastná tvorba je pre mňa zaujímavejšia. Či už tvorba alebo čítanie.
   xxAlexandra MS ALWAYS LATE

  OdpovedaťOdstrániť