12 miest, ktoré chcem navštíviť, kým budem mať 30

Ahojte, kočky! 
Prajem vám krásny deň a vítam vás pri novom článku. Dnes som sa rozhodla otvoriť veľkú a v mojom prípade asi aj trošku kontroverznú tému - C E S T O V A N I E. Som viac-menej presvedčená o tom, že milujete cestovanie a už máte v tejto oblasti čo-to za sebou. No a ja asi prvý krát takto verejne priznávam, že ja vôbec. Nemám pocestované poriadne ani len Slovensko, v Tatrách som bola naposledy ako dieťa a väčšina miest ani neviem, kde poriadne leží. Tak a je to vonku! 
Jasné, že viem, kde sú napríklad Košice, Banská Bystrica, Zvolen alebo Spišská Nová Ves, ale taký Bardejov alebo Nové Mesto nad Váhom by som už na mape hľadala dlhšie. Jednoducho nie každý (a tobôž nie každá blogerka) cestuje a aktívne sa o cestovanie zaujíma. A úprimne, vôbec nemám pocit, že by som sa za to mala hanbiť.


Síce som bola v Nemecku, no v maličkom meste navštíviť krstnú. 
Síce som bola v Srbsku a dokonca v Belehrade, no bola som malá, bolo to na dva či tri dni a väčšinu času sme boli u známych v dome.
Síce som bola v Chorvátsku, no kto nebol?

Pýtate sa prečo a ako je to možné? Odpoveď je veľmi jednoduchá. Čas - peniaze - strach. Dobre, tak čas aj peniaze by ešte ako-tak boli, no ja som jednoducho strašný bojko. A aj keď som o veľa miestach snívala, asi nikdy som tie sny nebrala tak, že by sa mohli jedného dňa splniť. 
Nedávno som si ale povedala, že stačilo! Dosť bolo obáv a pochýb a nastal čas si tie sny splniť. Ale keďže som nebola takmer nikde a chcela by som ísť takmer všade, rozhodla som sa spísať si zoznam dvanástich miest, ktoré by som chcela navštíviť, než oslávim tridsiate narodeniny. To znamená dvanásť miest za sedem a pol roka. A to je podľa mňa celkom reálne, čo poviete?

Praha
Keďže ste, predpokladám, čítali úvod, nie je pre vás asi prekvapivé, že do môjho zoznamu zaraďujem i hlavné mesto našich blízkych susedov. A iste, že by som chcela vidieť i tie najvyhľadávanejšie pamiatky ako Karlúv most, Orloj a nejaké tie námestia, kostoly či katedrály, no viac než to ma lákajú Barrandovské štúdiá, Pankrácka väznica či Hanspaulka.

Londýn
Keďže som ešte nikdy neletela lietadlom, povedala som si, že prvý krát by som to chcela skúsiť na nejakej kratšej trase. A okrem toho som, samozrejme, Londýn vždy chcela navštíviť. Lákajú ma v ňom také tie najznámejšie pamiatky ale i jeho okolie, možno nejaký vidiek, kde by som si v malej krčmičke dala pravé anglické raňajky. No a v neposlednom rade všetko čo sa týka Harryho Pottera.

Paríž
Bounjour, monsieur, ca va? Un croissant avec les fruits, s´il vous plait. Je to správne? Ja už ani neviem. Francúzštinu som naposledy používala veľmi dávno. No najradšej by som si ju oprášila práve pri návšteve Paríža (a Cannes, ak by sa to dalo nejako spojiť). Tour d´Eiffel, Víťazný oblúk, Louvre, Montmartre... A aby som nič nezapierala, tak ma láka i návšteva Boulonského lesíka. Trúfla by som si tam však len cez deň. Myslím.


Berlín
Veľmi ma láka. A čo konkrétne? Holocaust memorial, zbytky Berlínskeho múru, Studio Babelsberg (alebo teda filmové štúdia UFA) či Bahnhof ZOO. I keď mi moja krstná, ktorá žije v Nemecku, nie úplne dávno hovorila, že Berlín je v dnešných časoch veľmi veľmi nebezpečný, vôbec ma táto informácia neodradila. Som síce bojko, no pracujem na sebe a toto by bola skvelá príležitosť, ako sa prekonať.

Santorini
Úplné klišé, čo? No chcela som tam ísť dávno pred tým, než sa z toho stal insta a tumblr trend. Nepamätám si, ako dávno to presne začalo, no bolo to v čase, kedy som prvý krát čítala Denník putovných džínsov. A to mohlo byť niekedy na základnej škole, čiže vyše osem rokov dozadu. Pri tomto mieste nemám bližšie vysnívané nič špecifické. Snáď len východy a západy slnka nad kalderou.

Reykjavík
Island ma vždy zaujímal. Je tam nádherne a odkedy tam žije moja kamarátka, láka ma ešte viac, nakoľko mám možnosť ho viac a viac sledovať prostredníctvom jej príspevkov. Je to podľa mňa prekrásne miesto a Reykjavík je prekrásne mesto. A ja by som sa jednoducho chcela nechať tou krajinou zvádzať.


New York
Kto nechce ísť do New Yorku? Myslím, že nikto taký neexistuje ani medzi tými, ktorí už tam boli, čo poviete? A čo by som chcela vidieť? Všetko! V ideálnom prípade by som tam chcela žiť a to aspoň rok. Áno, presne, to je ono. Chcela by som zažiť rok v New Yorku a zažiť to mesto v každom období, počas každého počasia, sviatku, bežného dňa i bežnej noci.
A keď už tam budem, MUSÍM absolvovať výlet do New Haven v Connecticute. Na Yale. Pretože ešte stále verím, že keď sa nedostanem na Rokfort, budem na Yale študovať žurnalistiku ako Rory.

Seattle
Come As You Are. Grunge 80. a 90.rokov minulého storočia. Nirvana. Kurt. A jeho dom a Virreta Park a ten neoficiálny pamätník na lavičke a každé jedno miesto, kde kedy mohol byť. A, samozrejme, Hoquiam, Aberdeen aj Portland v Oregone. Všetko to chcem vidieť, všade chcem byť. Ten človek a jeho hudba ma sprevádza od trinástich rokov a aj keď som nikdy nepatrila medzi také tie pobláznené fanúšičky kohokoľvek, výnimka pri Nirvane potvrdzuje pravidlo. A ešte pri Lane Del Rey....

Havana
♪♫ Represent, represent Cuba, Orishas underground de Havana ♫♪... tak dajak. A tak dajak tancovať v noci na ulici v širokej sukni pod kolená a takom tom crop tope s nariaseným dekoltom a spustenými ramienkami. A piť kubánsky rum. A naučiť sa šúľať cigary medzi stehnami. A veď vy si viete predstaviť...


Marrákeš
A čo tam? Všetko a zároveň nič. Pokoj, oddych, korenie, architektúra, farby, vône, jedlo, tie ich trhy, ľudia. Bol tam niekto z vás? Je to tam naozaj také prekrásne?

Bali
Asi som poznačená knihou Jedz, modli sa, miluje (ktorú som dokonca ešte ani neprečítala), no vždy som akosi dúfala, že jedného dňa pôjdem na Bali a nájdem tam pokoj. Budem cvičiť jógu, veľa meditovať a konečne si upokojím myseľ. Nebudem sa ničím trápiť, nad ničím premýšľať, nebudem do detilu rozoberať čo sa stalo, čo sa mohlo stať, čo som povedala a  čo som mohla povedať, čo mne niekto povedal, ako to celé myslela a prečo... A že jednoducho len budem. A že budem bezvýhradne šťastná.

Tokio
I keď som sa tej myšlienke veľmi VEĽMI dlho bránila, nakoniec ma predsa len premohla túžba zažiť to šialenstvo v Tokiu. S jednou maličkou podmienkou. Chcela by som zároveň navštíviť aj nejakú pokojnú zenovú dedinku ako v Poslednom samurajovi.


Viem, že veľa z týchto miest už predstavuje akési klišé. A viem aj to, že mi je to celkom dosť jedno. Keď sa tam raz chcem pozrieť, nevzdám sa toho len preto, že už tam bol každý. Alebo že tam chce ísť každý.
A aj keď som najprv mala trochu pochybnosti o tom, ako prijmete tento článok, verím že sa medzi vami, mojimi čitateľmi predsa nájde niekto, kto ho uvíta, pretože je na tom rovnako ako ja a tiež by to chcel zmeniť. 
Budem rada, keď mi napíšete, ako ste na tom s cestovaním vy, kde sa vám najviac páčilo a kam by ste sa chceli pozrieť. Ja sa veľmi rada inšpirujem :) 


Zdroj fotiek: pinterest.com

3 komentáre

 1. to je aké milé..ja som čakala, že tým, že necestuješ, tak tam budú také "miernejšie" mestá, a ty si vypálila rovno destináciami krížom krážom po svete :) ale to je len dobre..treba mať veľké ciele ;) držím palce, a dúfam, že nás potom budeš informovať z každého mesta, ktoré navštíviš :)
  MakeupbyVeo

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Super článok, ja som navštívila prvých 5 z tvojho zoznamu a z ďalších ma láka hlavne Island. New York prekvapivo zatiaľ nie, teda ak by bola príležitosť, pozrela by som sa, ale nie je to nič o čom by som snívala. A k tvojej otázke, že veď kto nebol v Chorvátsku.. tak JA! :D

  OdpovedaťOdstrániť
 3. naozaj skvelý článok, takéto čítam veľmi rada :) podľa mňa keď raz prekonáš ten strach, tak už budeš behať po svete jedna radosť! inak veľmi sa mi páči tvoj výber miest a s väčšinou sa stotožňujem aj ja, napríklad také Bali alebo Island sú aj mojimi obrovskými cestovateľskými snami... O:) minulé leto som si splnila parížsky sen a poviem ti, že síce sa naozaj oplatí aspoň raz vidieť tie najznámejšie miesta ako Ajfelku a pod., tak najviac sa nám páčilo prechádzanie po Montmartre, lebo kamkoľvek zahneš sú rozprávkové uličky a hlavne nie je až tak zahltený turistami ako zvyšok Paríža... a to celkom kazí atmosféru, teda aspoň mne :P

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť