No Spend Challenge | Začiatky a prvý mesiac

Ahojte, prajem vám krásnu nedeľu! ♥
Tak vás teda vítam pri prvom článku o mojej No Spend Challenge. Že neviete, čo myslím? Ešte v decembri som v jednom z videí naznačila, že si dávam prísny ban na nakupovanie kozmetiky. Áno, ja viem, že som s niečim takým neprišla prvý krát a práve preto som si dala verejný záväzok. Tie vás totiž motivujú oveľa viac než tie, ktoré si sľúbite len samy pre seba. 


Prečo som sa tak rozhodla?
Mala som na to viacero dôvodov, ktoré by sa dali zjednodušiť dvomi slovami: miesto a peniaze.
V posledných asi piatich rokoch som totiž nezažila, že by som nemusela veľké množstvo priestoru obetovať skladovaniu produktov. Produktov, o ktorých som vedela, že ich len tak skoro nebudem používať, no tiež produktov, ktoré som mala načaté. 
Keď som bývala s rodičmi, mala som plný jeden celý obrovský šuflík vecí, ktoré na mňa čakali a asi ďalšie dva toho, čo som sa snažila používať.
Odkedy bývam s Gabkom, mám tie veci všade! Tých načatých je plná kúpeľňa (to vám niekedy natočím), kozmetický stolík, skriňa... A tie nenačaté smutne čakajú v obrovskej taške. Áno, čakajú smutne, pretože to, že tam musia byť veľmi smutné skutočne je. 

Rovnako ako je smutné to, že na nich míňam nemalé peniaze, aby mohli ešte šesť až dvanásť mesiacov stáť skryté niekde v tme. Konečne som si totiž dokázala priznať, že sú to vyhodené peniaze, čo je fakt, pred ktorým som si dlhé roky zakrývala oči.
Teraz, keď doslova potrebujeme každý cent na bývanie, auto či svadbu, je ukladanie úspor do nevyužívanej kozmetiky skutočným plytvaním a doslova ekonomickou samovraždou. 

Asi som dospela alebo čo ja viem čím to je, no už mi nepripadá také dôležité, aby som mala všetkého také veľké množstvo. Kedysi som si totiž myslela, že každá žena a najmä blogerka to tak jednoducho musí mať. Haha, zobuď sa, Candy! No a tak som si povedala DOSŤ!

Okrem toho, aj tak väčšinou používam jeden produkt z každej kategórie a na iný prejdem až keď ho miniem. A tým, že viem, že by som mala používať všetky a vidím, koľko ich je na "čakačke" a tak celkovo, jednoducho už z kozmetiky ako takej a jej používania nemám takú radosť ako kedysi.

Ako to aktuálne vyzerá? 

Aké sú pravidlá?
Jednoducho som si zakázala nakupovať kozmetiku. Začiatok som stanovila na 1. január 2018, koniec môže nastať kedykoľvek, keď sa mi podarí všetko nadbytočné minúť. Povolila som si výnimku v prípadoch, že sa bude jednať o niečo, čo nemám a z nejakého dôvodu potrebujem. Nie chcem. POTREBUJEM. Samozrejme, že som už plno vecí vytriedila a niekomu venovala, lenže aj tento spôsob má svoje limity, ktoré si zasa stanovili ľudia, ktorým tie veci dávam. A tiež nebudem klamať, všetko to, čo mi zostalo, sú veci, ktoré chcem skúsiť sama na sebe...
No a tiež som sa rozhodla to všetko pekne dokumentovať v článkoch, aby ste mohli aj vy sledovať, ako sa mi darí a aj ja sama som mohla vidieť vlastný pokrok :) 

Ako mi to ide?
Čo sa týka nakupovania, musím povedať, že som veľmi príjemne prekvapená. Úprimne som to čakala oveľa horšie a predpokladala som, že mi to vôbec nepôjde. Môj doterajší úspech pripisujem tomu, že som si povedala racionálne dôvody a nastavila si na to myseľ. 
V januári som si kúpila tri veci - dve balenia farby na vlasy, čo je vec, ktorú potrebujem a neskladujem, a jeden sprchový gél, ktorý ma s kupónom stál 0,03€ a tomu som jednoducho nevedela odolať. A aj keď som bola v drogérii po prací prášok, aviváž či deodorant pre Gabka, nič z toho, čo som si prezerala, ma vlastne ani nelákalo. Lebo som si to zakázala a veľmi dobre si uvedomovala prečo.
A čo sa týka spotreby, asi som si myslela, že to bude lepšie, no aj tak to nie je zlé. Produkty sa pomaly míňajú, zo skrine vyťahujem čím ďalej tým viac vecí, dokonca sa mi podarilo dve plné tašky zredukovať len na jednu, z čoho som mala radosť ako malé dieťa! 


A čo potom?
Nuž, moja predstava je taká, že si budem kupovať len potrebné veci a tie, čo budem chcieť, si budem musieť obhájiť aspoň tromi racionálnymi argumentami. Navyše, keďže robím, čo robím, rôzne produkty budú ku mne prúdiť aj na ďalej (v čo tak trochu dúfam, aby som mala čo recenzovať, keď už nenakupujem). 
Keď sa mi ale podarí všetko zredukovať na moju želanú mieru, s ohľadom na všetky možné okolnosti som sa rozhodla pre jednu malú taštičku alebo krabicu, v ktorej by som prípadne mala produkty, ktoré som ešte neodfotila na recenzie alebo som si ich kúpila, pretože už mám na dne a viem, že ich čoskoro vytiahnem. Aj tak ale dúfam, že také situácie nastávať nebudú.

Mám pred sebou ešte dlhú cestu...


PS: Prepáčte mi tie nekvalitné fotky produktov, doteraz som sa nenaučila poriadne fotiť v našej oranžovej kúpeľni (ktorá je inak pekná, fakt) a tmavej chodbičke :( 

4 komentáre

 1. Držím ti palce! Produktov máš naozaj požehnane, ale to je už asi risk spojený s tým, že si beauty bloggerka.. :)
  Ja som si síce nedala priamo záväzok, no už ďalej nechcem skladovať zbytočné množstvá kozmetiky ako kedysi, postupne všetko minúť a kupovať si kvalitnejšie produkty (toto sa týka hlavne dekoratívky).

  deerly lost / blog instagram

  OdpovedaťOdstrániť
 2. To sa mi naozaj páči, málokto si vie určiť hranice, obzvlášť pokial bloguje o kozmetike. Ja som tiež prednedávnom začala :) a zaráža ma keď vidím tie fotky typu 70 líceniek :D. V minulosti som mala problém so "škrečkovaním", ale teraz som si stanovila pri každom produkte max počet a hlavne som si povedala, že nepotrebujem drahé produkty, lebo aj tie sklamú a to je potom väčší problém..

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Ahoj, tiež som si dala podobný záväzok. Mám toho doma dosť veľa, dekoratívku síce nie, ale telovú kozmetiku mám v 3 veľkých krabiciach. Veľa vecí som podarovala sestre a snažím sa myslieť na to, že nepotrebujem mať 12 sprcháčov atď. :) Myslím, že som na dobrej ceste.
  Držím ti palce vo vytrvalosti. :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. jéj, super, držím ti palce, nech ti to čo najdlhšie vydrží :) tej kozmetiky máš ozaj riadne veľa, ja nemám asi ani tretinu :D

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť