Body Transformation | Čo, ako a prečo?Mám celulitídu. No a?
Práve som vám ju ukázala na fotke. No a?

Touto fotkou a týmto článkom posúvam svoje hranice na miesto, kde som si nikdy nepredstavovala, že niekedy budú. Nikdy by som neverila, že jedného dňa vycapím na net fotku svojho zadku. Takého, aký je a aký som ho pred pár dňami odfotila. A nielen ten ale celé svoje telo. V spodnom prádle, z každého uhlu. Chce to podľa mňa veľmi veľkú dávku odvahy zverejniť takéto fotky a nehanbiť sa vykričať do sveta, že TOTO SOM JA! Takúto som sa prijala a naučila milovať. A teraz, keď som v sebe tú odvahu našla, sa cítim silnejšie ako kedykoľvek predtým.

Prečo to robím? 

Nedávno som čítala akýsi "výrok", ktorý hovoril o tom, že je hanba, keď žena zostarne bez toho, aby videla a zažila krásu, akej je schopné jej telo. 
Ja svoje telo poznám len takéto. Tučné, neforemné, s celulitídou, roky nenávidené a kŕmené žiaľom a sebaľútosťou v podobe fastfoodu a kíl cukru. To sú jednoduché fakty, nie sú to urážky. Tak ako je niekto vysoký alebo nízky, ja som tučná. Toto slovo pre mňa nepredstavuje negatívnu informáciu, len informáciu. Ako že je nebo modré a tráva zelená. Pre nich to tiež nie je urážka a človek jednoducho potrebuje nejaké slovo, ktoré by opísalo skutočnosť. Žiaľ slovu, ktoré som ja použila, je odjakživa pripisovaný negatívny odtienok. Na dnes ho ale odstráňme a vnímajme ho ako naprosto neutrálne slovo.

Veľakrát som skúšala chudnúť a teraz viem, že presne to bol ten problém. Teraz som sa rozhodla, že namiesto toho zistím, čoho je moje telo schopné a som zvedavá, ako vyzerá, keď je zdravé. Nemám v pláne sa týrať diétami alebo tráviť šesť dní v týždni úmorným cvičením, preboha len to nie!
Chcem si dopriať pravidelný pohyb kvôli tomu, aby som získala kondičku a zbavila sa bolestí chrbta a kĺbov. Aby som sa naučila lepšie dýchať, prečistila si pri tom hlavu, ponaťahovala svaly a šľachy, ktoré sa mi poriadne skracujú tým, že pracujem v sede alebo v ľahu. Chcem vyjsť po schodoch aj hore a nie ich len zbehnúť, chcem si vydržať zapletať vlasy bez toho, aby sa mi hneď začali triasť paže, lebo ich neudržím dlhšie zdvihnuté. Chcem získať elegantné a ladné pohyby a nechodiť ako kačica a chcem nechať vyniknúť moje ženské tvary, ktoré tam niekde určite sú.
Chcem sa naučiť dodržiavať pitný režim, ktorý veľmi zanedbávam, často krát za deň vypijem len pohár vody a cítim, že tekutiny neustále chýbajú celému môjmu organizmu.
Chcem svoje telo vyživovať a hýčkať dobrým jedlom, ktoré pre neho bude prospešné miesto toho, aby som sa napchávala nezdravým "comfort food" kvôli stresu, úzkostiam či lenivosti si pripraviť skutočné jedlo. Neplánujem si strážiť gramy prijatej potravy ani počítať nejaké makrá podľa tabuliek a čo ja viem čo všetko ešte, ale nechcem jedávať mŕtve polotovary a prázdne kalórie bez akejkoľvek výživovej hodnoty. Jednoducho som konečne začala veriť v to, že som skutočne tým, čo jem a ja nechcem byť ani rýchla, ani lacná a ani umelá.


Viete, nechcem aby tento článok vyznel ako nejaký motivačný body positivity manifest a tiež nechcem, aby spustil vlnu urážok (ale keď, tak budiš). Jednoducho som zistila, že mi veľmi pomáhajú akési verejné záväzky a navyše verím, že sa medzi vami nájde viacej takých ako ja. Ak áno, poďte do toho so mnou. Kašlite na diéty a neviem aký super-duper workout challenge. Za pokus nič nedáte, keď skúsite len počúvať potreby svojho tela a snažiť sa naplniť jeho a požiadavky.
Áno, síce som sa na začiatku odfotila, odvážila a odmerala, aby som mohla neskôr posúdiť, či to malo aj nejaký estetický efekt, no to nie je mojim primárnym zámerom. 
Do budúcna určite plánujem pravidelné updaty, príspevky na instagrame či youtube, takže dneškom nekončím, ale tento krok je pre mňa kľúčový. Tak mi držte palce.


8 komentárov

 1. Candy, nádherné slová silnej ženy. Dokázala si (alebo smeruješ k tomu), čo by som priala každej žene... vrátane seba. Bohužiaľ, denno denne nám sú servírované ideály žien, ktorými nemáme šancu sa podobať. Veď občas stačí, ak nám niekto povie, že mať kilo naviac nie je v pohode... a naše sebavedomie sa vie zrútiť. Pritom to všetko sú blbosti.
  Dlho... fakt veľmi dlho, vlastne už od základnej som bola šikanovaná kvôli tomu, že som bola tučná. Vyvrcholilo to asi v 16tich, kedy som bola už na pokraji anorexie. A kvôli čomu? Aby som bola konečne krásna, aby ma mali radi, aby som sa mala rada ja.
  Trvalo mi dlho, kým som pochopila, že váha je len číslo a že sebaláska nezávisí na tom, koľko mám kíl.

  PS: Veľmi ti v tomto držím palce a budem ťa sledovať ;)

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Krásny článok Domi! Si nesmierne inšpiratívna žena, máš môj veľký obdiv :). Treba o takýchto veciach hovoriť, písať a šíriť ich medzi ostatných. Držím moc palce a budem sa tešiť na ďalšie tvoje príspevky :)

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Každá máme celulitídu, aj Cibuľková, čo denne drie ju má, no a ? :-)
  Zabila si klinec po hlavičke, dobrý článok a správne vybrané slová. Držím prsty!

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Tak to je naozaj krásny a úprimný článok :) Držím ti palce a som veľmi zvedavá na ďalšie pokroky :) Veľmi sa mi páči táto tvoja myšlienka a v podstate každá žena má celulitídu, aj ja!

  FRENCHSTYLE

  OdpovedaťOdstrániť
 5. milujem tvoje ,,deep" články, no tento bol zatiaľ top :) hovoríš krásne a hovoríš múdro a som naozaj rada, že si sa rozhodla niečo na svojom spôsobe života zmeniť nie preto, aby si sa zapáčila okoliu, ale aby si sa cítila dobre TY! to je to najdôležitejšie a veľmi držím palce, nech čo najskôr pocítiš zmenu ;)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Nádherný článek, se kterým souhlasím od začátku až do konce. To, jak jsou k sobě v téhle době lidi zlí mě dokonce dohnalo k tomu založit projekt, který se tím zabývá a snaží se lidem, který nevědí jak na sebelásku, nebo je trápí něco jiného pomoct a vykouzlit jim úsměv na rtech. Dneska je důležitý šířit lásku. A nejdůležitější je, aby se každý cítil dobře takový, jaký je. Takže držím palce <3

  Projekt Rehab The World

  OdpovedaťOdstrániť
 7. Super článok a verím, že sa ti podarí to, čo chceš a budeš so sebou spokojná ešte viac. :) Ono, ja mám podobný problém, avšak presne opačný. Od malička som strašne chudá, útla, prsia žiadne a najviac to vidieť na mojich kostnatých rukách, ktoré samozrejme každý vidí. A bohužiaľ, niekedy sa nájdu ľudia s blbými poznámkami, prečo nejem a podobne. Hoci, keby videli koľko nezdravého jedla a sladkého požeriem, tak by asi neverili. :-D Nuž, ale čo už. Proste taká som, a môžem zjesť hocičo a nepriberiem. Niektorí mi na to povedia, že som šťastná žena, ale s radosťou by som prijala 5 , 10 kíl, aby som aj ja mohla mať ženské tvary, i keď menšie, pretože už som zmierená s tým, že to viac nenarastie. :-D

  OdpovedaťOdstrániť
 8. Skvelý článok. Chcelo to zrejme veľa odvahy zverejniť takéto odvážne fotky ani nie tak za postavu ako za to že si len v prádle. Ale je skvelé, že to takto vnímaš a že si sa odhodlala na taký veľký krok. Držím ti palce nech sa ti darí a napreduješ tak ako si predstavuješ.

  NITA
  NEW POST

  OdpovedaťOdstrániť