Follow - Unfollow

Pred istým časom, sú to asi tri mesiace, som začala byť pomerne zúfalá z toho všetkého okolo Instagramu, jeho algorytmov, sledovateľov, klesajúcich čísel a tak ďalej, a tak podobne.
Ako človek viem, že čísla na Instagrame nie sú tým najdôležitejším, ako blogerka však ich dôležitosť vnímam inak. Preto som sa rozhodla zistiť, ako je možné získať tých prekliatych 10K sledovateľov na Instagrame.


Asi tri večery som dlho do noci sedela pri YouTube videách a sledovala všetko možné na tému „How to beat IG algorythm“ či „How to gain 10K followers on Instagram“. Prišla som k naozaj zaujímavým informáciám (aspoň pre mňa určite) o fungovaní tejto platformy, o celej záležitosti s algorytmom a o tom, čo všetko by človek musel denne robiť, aby sa mu podarilo dosiahnuť tento online cieľ. V neposlednom rade by to vyžadovalo obrovské množstvo času, energie, odhodlania a trpezlivosti. 
Nadväzujúc na tieto zistenia som začala pozorovať, skúmať a analyzovať svoj účet rovnako ako účty mojich kamarátiek, ktoré sa tiež venujú blogovaniu. Pýtala som sa každého, kto mal viac sledovaeľov ako ja, ako to dosiahol. Pýtala som sa aj tých, ktorý mali (a majú) viac aj „len“ o tisícku. A prišla som na to, že väčšina z toho, čo som sa počas môjho online prieskumu na YouTube dozvedela, je nanič a nefunguje.

O istý čas neskôr, presnejšie začiatkom mája, sa ku mne dostala informácia o existencii jednej stránky. Ide o socialblade.com, ktorý je momentálne pozastavený, no donedávna celkom spoľahlivo ukazoval aktivitu kohokoľvek na väčšine sociálnych sietí. Z tejto stránky - ktorá síce naposledy ukazuje údaje z marca, no za to obsahuje tiež celkom jednoznačný graf zahrňujúci asi rok aktivity - je možné zistiť, či niekto prišiel k svojim číslam poctivo alebo naopak nejakým podozrivým spôsobom. Začala som do vyhľadávania zadávať rôzne random insta prezývky, ktoré mi prvé prišli na um. Boli to účty mega úspešných influencerov aj účty s podobnými hodnotami ako mám ja. Účty relatívne neznámych ľudí a aj účty mojich známych. A nestačila som sa čudovať! Nikdy by som nepovedala, že v grafe niektorých ľudí uvidím v jednom dni skok o +1000 sledovateľov, ktorý naznačuje buď to zázrak alebo jednoduché nakupovanie. Postupne som sa dozvedela o ďalších, ktorí to takto robili dlhodobo a boli to ľudia, od ktorých by som to nečakala, pretože to podľa mňa, povedzme, nepotrebovali.
Táto téma sa v tom čase začala dosť riešiť na instastories, kde ale bola hlavnou témou metóda „follow-unfollow“. Pre tých z vás, ktorí nevedia o čo ide, je to metóda, pri ktorej začnete sledovať ľudí a po istom čase ich zase sledovať prestanete. Štatisticky by vás 30% z tých, ktorých začnete sledovať, malo sledovať späť. Navyše je to metóda, ktorú si medzi sebou radia aj odborníci na marketing v súkromnej facebookovej skupine zameranej na online podnikanie a robia ju aj veľké firmy, značky, e-shopy...

Keď som to vytiahla na stories, mnoho z vás sa vyjadrilo, že je to hnusný podraz. Keď som napísala, že to podľa mňa nie je až také zlé, pretože „share for share“ je v podstate o tom istom, že vás ľudia začnú sledovať, keď samy chcú na základe nejakého podnetu, ktorým je váš follow alebo zdieľanie niekým, koho sledujú, začali sa mi ozývať ľudia, ktorí súhlasili zasa s týmto tvrdením a zároveň ich graf a aktivita na Socialblade prezrádzali, že sa ich táto téma priamo dotýka. Či už naozaj nemajú pocit, že by išlo o niečo nefér alebo si len potrebovali utíšiť vlastné výčitky svedomia, to už nechám na uvážení každého z vás.

Ja som sa nikdy netajila tým, že som kedysi follow-unfollow na radu bývalého zamestnávateľa skúsila ale nepriniesol mi nejaké extra výsledky.
A tak mi v tom čase, začiatkom mája, keď som sedela v kaviarni s Peťkou a preberali sme túto tému, niečo napadlo. Keďže som zistila, že rady skúsených influencerov na odrbanie insta algorytmu sú nanič a ich funkčnosť je DOSŤ nízka a kúpiť si 1000-5000 followerov som NIKDY nechcela (no, dobre, v chvíľach veľkého zúfalstva mi tým smerom utiekla myšlienka či dve), tak som si povedala, že zo seba spravím pokusného králika a absolvujem sama na sebe experiment. Išla som do obrovského rizika, ktorého dopad zistím až po publikovaní tohto článku a verte, že môžem stratiť veľa, no v posledných mesiacoch sa mi tento online svet začal vzďaľovať natoľko, že to až tak neriešim a staň sa, čo sa staň.
Prosto a jednoducho som začala používať aplikáciu Combin, na ktorú som našla odporúčanie v jednom z videí. Je to program, ktorý vám pomáha rýchlejšie a efektívnejšie robiť práve metódu follow-unfollow a tiež dávať srdiečka na fotky podľa hashtagov. Takže som to skúsila opäť, tentokrát rozhodnutá dôkladne pozorovať priebeh, dopad a výsledky tejto metódy.

Prečo som to robila? Aby som mala z prvej ruky a sama na sebe dôkaz toho, že skratky k úspechu neexistujú. Okrem iného. A verte mi, že to bolo veľmi náročné.
Prakticky, denne tomu stačilo venovať 10 minút, takže o čas vôbec nešlo. Skôr o to, že som tie približne štyri týždne mala neustále výčitky svedomia. Musela som sa nesmierne premáhať, aby som o tom nepovedala nikomu z ľudí, ktorí som chcela, aby to vedeli. Musela som „žiť v strachu“ z toho, že si to niekto všimne, začne ma obviňovať z toho, že idem sama proti sebe a ja mu to nebudem môcť  poriadne vysvetliť skôr, než tento experiment ukončím. Vedel o tom jediný človek, pretože nechávať si to úplne sama pre seba by som asi nezvládla a potrebovala som to s niekym „konzultovať“. Pôvodný plán bol potiahnuť ten experiment asi tri mesiace, no priznávam, som srab a zbabelec a viac ako tieto štyri týždne (plus-mínus) nezvládnem a musím sa s vami podeliť o moje zistenia.

Nefunguje to! Možno by to fungovalo, keby som mala lepší obsah, no potom by som to nepotrebovala. Máte pocit, že mi stúpli sledovatelia? Stúpli, vďaka súťažiam, ktoré keď skončia, zoberú so sebou aj všetkých tých ľudí. Výhodou Combinu totiž bolo to, že som videla, kto z tých, ktorých sledujem, ma sleduje späť. A viete koľko to za ten mesiac bolo? Asi 30. Okej, mohli by sme povedať, že nejaká odozva nastala ale viete z koľkých? Z približne 2000!!! 
Áno, skutočne sa za ten čas dá dať follow 2000 ľuďom (a určite aj viac, ale to už je vysoko nad mojou hranicou) a z nich sa „chytí“ 1,5% (dobre som to vypočítala? 😂) A to nehovorím o tom, že keď som potom týmto ľuďom dala cez Combin unfollow, dali mi ho tiež. Pretože ľudia nie sú hlúpi. 
Navyše som „musela“ znášať stenu plnú dvanásťročných detí, ktoré sa snažili napodobňovať svojich obľúbených youtuberov a Instagram som pomaly začínala neznášať.
Takže čo z toho vyplýva? Nerobte to! Vôbec to za to nestojí. Zoberie vám to všetko potešenie z vytvárania vášho obsahu a v závere budete ešte viac frustrovaní, než by ste boli z nízkych čísel.
Čo sa týka súťaží, ani tie úplne neodporúčam, pretože potom žijete s vedomím, že ľudia vás začínajú sledovať len kvôli tomu, že z toho niečo môžu mať a je to rovnako nap*ču. Aj keď je to na druhej strane skvelý pocit, že môžete niekomu spraviť radosť...

A ako je teda možné, že sa niekomu podarí dosiahnuť vysoké čísla? Nuž, buď si ich kúpil alebo je  jednoducho fakt dobrý. Takže čo tak sa zamerať na tú druhú časť a tvoriť si svoj obsah bez toho, aby sme si neustále sledovali čísla a porovnávali sa s ostatnými?


PS: Na záver sa vám chcem všetkým ospravedlniť. Neznášala som sa za to, že som to robila, ale bolo to v záujme niečoho viac, než  môjho osobného prospechu . Už to nikdy nechcem robiť, pretože to voči nikomu nie je fér a navyše mi z toho bolo pekne nahovno. Veľmi ma mrzí, že som o tom nepovedala ani tým, ktorí by si to zaslúžili vedieť. A ešte viac ma mrzí, ak som niekomu z vás ublížila.
PPS: Ísť s kožou na trh v blogovaní neznamená len fotiť sa nenalíčená (aj keď aj to je v dnešnej dobe riadna odvaha!).
PPPS: Ak ma po tomto článku už nebudete chcieť sledovať, pochopím to, no vy skúste pochopiť, kvôli čomu som to spravila.

12 komentárov

 1. Ja som rovnakého názoru ako Ty. Myslím si, že možno existuje šikovnejšia aplikácia , ktorá by Ti nahnala viacero follow. Možno za viac peňazí .. a podobne. Je smutné, ale aj pochopiteľné, že firmy uprednostnia človeka s vysokými číslami , bez ohľadu na kvalitu obsahu jeho tvorby . Zvolila som postoj - neriešim .. myslím si, že nefér je to asi v každej oblasti života , a pevne verím , že ozajstným úprimným úsilím a šikovnosťou si človeka aj to šťastie nájde :-) bez núteného kupovania ... dnes sa ma kamarátka opýtala , prečo si nekúpim sledovateľov ? Jednak nechcem klamať sama seba o svojej virtuálnej popularite , to už mi príde ako psychická deviácia , a jednak som spokojná s tým , čo som vytvorila sama .

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veľmi pekne ti ďakujem za názor! Ja som si teda Combin neplatila, používala som free verziu, pretože by som za to peniaze nedala, ale máš pravdu, že určite existuje aj niečo lepšie a efektívnejšie.
   A tak ako ty si neviem predstaviť spokojnosť s tým, čo je takto umelo vytvorené a verím, že jedného dňa každá práca prinesie zaslúžené výsledky :)

   Odstrániť
 2. Experiment? :D A preco si to teda nepovedala aspon najblizsej kamoske a musela to tajit? dovod nevidim ziadny. Aspon by ti teraz mohla dosvedcit, ze to, co pises je pravda, ale zial nie je.
  Ked sa pozrieme na tvoj Socialblade prave z toho marca je tam vidiet ze si rovnaku vec praktikovala, ale v mensom, ale mas tam denne v priemere 5+ a 5- co bezny uzivatel instagramu takto denno denne nerobi.
  Uz viac ludi si vsimlo ze DLHODOBO robis taketo tahy, preto si si to potrebovala nejako obhajit a preto tento clanok.
  Netvar sa prosim, ze si PRE NAS robila experiment, len sa tu snazis vylepsit si povest, ktoru si si sama pokaslala.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za komentár. Najbližšej kamoške som to nepovedala, lebo žiadnu nemám (viď video 23 faktov o mne), vedel o tom len snúbenec a ten to pokojne dosvedčí, keď je potreba nejakej Súdnej siene. Pevne verím tomu, že keby mi to mala aká kamoška „dosvedčiť“, prišlo by zasa obviňovanie, že sme dohodnuté, čo by nastalo aj v prípade snúbenca, však? ;)

   A keď sa teda pozrieme na ten môj socialblade, tak neuvidíme +5 a -5 ale to, že som každý deň začala niekoľko ľudí sledovať (following) a že ma niekoľko sledovať prestalo (followers).

   Ale očividne je nejaký dôvod, pre ktorý máš taký prehľad o mojej aktivite a insight do pozadia mojej blogovej činnosti. A samozrejme napísať anonymný komentár a potom to riešiť s „viacerými ľuďmi“ je rovnako fér ako ma obviňovať... ;) Pekný deň.

   Odstrániť
 3. Skvelý článok, ja som nič takéto teda neskúšala, ale skúšala som kedysi takú aplikáciu na automatické lajkovanie a to teda fungovalo, ake to bolo teda mega dávno, keď ešte nebol ten algorytmus až tak dogabaný :D

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem! ♥ O tom som už tiež počula ale presne v takej súvislosti, že sa to používalo dáávno-pradávno :D To by dnes už asi tiež nefungovalo :D

   Odstrániť
 4. Tak za toto tě obdivuju! :) asi bych nedala v jednom kuse mít "zacpaný" Instagram příspěvky od lidí, kteří mne s prominutím nezajímají.. Výsledek mne ale vůbec nepřekvapuje :)

  Little Dreamer

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi! ♥ Tá časť toho celého bola naozaj nepríjemná, to je fakt :/

   Odstrániť
 5. Fajn článok, na tému Instagram v dnešnej dobe by sa dali napísať niekoľkozväzkové bichle. :D Tiež si myslím, že to treba robiť hlavne pre radosť, veď čokoľvek iné je v tvorbe veľmi cítiť (aspoň podľa mňa). Je ale pravda, že blogerka si skrátka čísla všíma a priznám sa, že aj mňa to často štve, keď viem, koľko roboty som si dala s tou a tou fotkou a odozva malinká. Ale zdá sa mi, že Instagram je teraz tak mega preplnený, že sa to musí nejako filtrovať alebo ,,sprísniť" a nemôže tam byť každý za Insta celebritu. :D Som hrozne zvedavá, ako bude táto platforma pokračovať, lebo súčasnosť veru nie je tvorcom naklonená. Resp. tým menším.

  Sabi z blogu Beautiful savage
  VEĽKÁ GIVEAWAY

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem! ♥ Súhlasím, téma IG je nekonečná a každý deň sa ešte rozširuje... Ja som si donedávna myslela, že IG má veľmi veľkú budúcnosť no v poslednom čase o tom začínam pochybovať, nakoľko veľa ľuďom začali všetky tie zmeny prekážať...

   Odstrániť
 6. Nechcela som sa najskôr k tomuto vyjadrovať, lebo všetci inteligentí ľudia vedia, že kvôli instagramu a počtu followers sa svet nerúti..Ale tiež som si všimla, že sa táto téma follow/unfollow rieši veľmi dlho u viacerých blogeriek a je obrovské množstvo užívateľov, ktorým to vadí, že sa to robí. Mne osobne je jedno či to bol tvoj experiment, alebo si mala potrebu napísať tento článok, aby si si nejako obhájila, čo robíš. Je len na tvojich čitateľoch a slevodateľoch či to to uveria, alebo nie. Ja osobne ti to neverím, keďže konkrétne na môj profil si tento "experiment" skúšala viac ako 3x krát a myslím, že to bolo počas dlhšej doby, ako píšeš v článku, takže mi to nedalo a včera som hodila do svojich instastories pár príspevkov o tejto záležitosti a čudovala by si sa koľko žien mi napísalo, či nemyslím náhodou teba (videla som, že si ich videla aj ty a potom zrazu takýto článok, náhoda?). Ja tu nechcem na teba útočiť, alebo niečo, osobne ťa nepoznám, neviem aká si, ako si toto myslela a podobne, ale myslím, že si toto dosť riskovala, keďže na insta sa už baby s tým "neserú" a zvereňujú profily blogeriek, čo toto robia. Čiže súhlasím s anonymom, čo ti sem písal, že si si asi viac uškodila..keď si chcela robiť "experiment" mala si nájsť inú dobu a nie teraz, keď toto robia všetci a nie po tom, ako si vo videu o spoluprácach hovorila, aké je dôležité podporovať blogerky followmi a lajkmy atď :-) Potom keď sú tieto baby v instastorkách označené, teda sú zverejnené ich mená, že toto robia, majú potrebu sa obhajovať takýmito kecami a zaobaliť každé jedno slovíčko niečím milým a emocionálnym, aby nakoniec z toho vyšli nevinne, že zato môže instagram a jeho nové nastavenia a podobne.. Toť môj názor, pekný deň prajem :-)

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem za komentár. Áno, samozrejme, že sa kvôli tým číslam svet nezrúti a ja netvrdím, že áno, ale pre blogerky sú dôležité a to musíš vedieť aj sama.

   Čo sa týka tvojho profilu, áno, teba som naozaj už dávnejšie sledovala a potom prestala, pretože - a teraz ťa nechcem uraziť - ma tvoj obsah najprv zaujal, no potom ma prestal baviť, tak som ťa sledovať prestala. To, že mi Combin potom tvoj profil ponúkal aj vo výbere na sledovanie počas tohto experimentu som už ovplyvniť nevedela (resp. neviem ako by som mohla) ale áno, máš pravdu, je samozrejme na každom či a čomu bude veriť a ja nikomu jeho pravdu a názor nemôžem vyhovárať.

   Som rada, že si sa k tomu vyjadrila aj tu takto verejne, čo sa týka tých tvojich stories, áno, videla som ich, no zasa nie som ten typ, že by som kvôli tomu hneď preplánovavala články, lebo to tak vyšlo. Alebo si naozaj myslíš, že som tento príspevok písala v rýchlosti ako reakciu?

   Mne sa tiež včera ozvali dievčatá, ktoré teraz zistili a uvedomili si, že prečo som to robila a úplne pokojne sme si o tom písali, vysvetlili si čo a prečo a ja som mala možnosť sa jednotlivo ospravedlniť. Okrem toho, ako som aj písala v tomto článku, v minulosti (cca 2 roky späť) mi bývalý zamestnávateľ poradil túto metódu na základe odporúčania od nejednej veľkej slovenskej blogerky, no v tom čase som to vôbec neriešila a neskúmala výsledky, postup a dopad tejto metódy, nemám problém to priznať a otvorene o tom hovoriť, pokojne by som aj menovala ale nepripadá mi to fér. Preto rozumiem, že niekomu môže pripadať, že klamem, že som to skúsila prvý krát (čo som nikdy netvrdila) alebo že to robím dlhodobo (čo tiež nie je pravda). A ja to beriem, pretože každý má právo vyjadriť svoje pocity a svoj názor.

   K tomu videu, viem veľmi dobre, čo som v ňom povedala a stále si za tým stojím. To, čo som vďaka tomuto zistila, podľa mňa naopak práve podporuje moje tvrdenie - tá podpora blogeriek by mala byť organická a dobrovoľná a nie vytvorená takto umelo prípadne získaná vďaka súťažiam, kedy ľudia profil „podporia“ len ak z toho akoby niečo majú.
   Ďakujem ešte raz za komentár a aj tebe prajem pekný deň :)

   Odstrániť