Ako na krásne chodidlá v lete aj po ňom (!)

Dobre vieme, že počasím sa leto začalo už pred niekoľkými mesiacmi. Začali sme vyťahovať balerínky, sandálky, žabky a rôzne iné otvorené topánky, ktoré nosíme naboso a často krát pri tom, žiaľ, zabúdame na naše chodidlá. 
Jedna vec je dopriať si v predstihu dôkladnú pedikúru, aby sme sa nemuseli hanbiť svoje nôžky vystavovať na obdiv, no niečo úplne iné je pravidelná starostlivosť o upravené chodidlá, udržiavanie ich stavu a prevencia pred poškodením pokožky - a verte mi, že veľmi dobre viem, o čom hovorím!
Ak patríte k ľuďom, ktorí majú od prírody hladké a jemné chodidlá, blahoželám a závidím. Ak ste tak ako ja v tej druhej skupine, ktorú trápi suchá a zhrubnutá pokožka, tento článok bude venovaný predovšetkým pre vás.

Určite totiž veľmi dobre poznáte, keď máte čerstvú pedikúru, vyhladenú pokožku, nalakované nechty a cítite sa vo svojej koži úžasne, no stačí, aby ste sa osprchovali či absolvovali jednu prechádzku naboso a všetko je stratené. Na pokožke sa vám objavia suché biele mapky, chodidlá sú na dotyk drsné a kontakt s akukoľvek textíliou je veľmi nepríjemný, v najhoršom prípade vám pokožka na pätách bolestivo popraská. To bol presne môj prípad, následky ktorého si so sebou nesiem už druhé leto a za všetko môže moja ľahostajnosť a presvedčenie, že mi stačí ošetriť si pokožku na nohách raz za mesiac. Chodenie v žabkách a sandálkach naboso sa mi vypomstilo tým najhorším možným spôsobom a dodnes sa mi nepodarilo toto poškodenie úplne odstrániť. Vďaka spolupráci s e-shopom rajnehtu.cz som však objavila niekoľko produktov, vďaka ktorým sa mi podarilo zlepšiť kondíciu poškodenej pokožky a úspešne predchádzať jej ďalšiemu či novému poškodzovaniu aj napriek tomu, že sa o ňu nestarám každý deň a neustále chodím naboso, čím myslím, že ponožky som za celé leto mala obuté možno trikrát.


Pilník na chodidlá

Elektrický pilník na chodidlá je niečo, bez čoho si svoju pedikúru už ani neviem predstaviť. Ten, ktorý som doteraz skúsila, mi však nestačil. Nebol dosť hrubý ani dosť rýchly a tak som sa vždy spoliehala radšej na pemzu, ktorá a používa za mokra, čo bolo vždy dosť zdĺhavé. Rozhodnutie otestovať TENTO pilník bolo asi najlepšie, aké som mohla v otázke starostlivosti o chodidlá urobiť.
Je na dve tužkové baterky a súčasťou balenia sú dve hlavice - jedna hrubšia a jedna jemnejšia - a tiež kefka na ich jednoduchšie čistenie. Zo začiatku som tento pilník používala na chodidlá denne a nestačila som sa čudovať, koľko pokožky som si stále dokázala zbrúsiť. Venovala som tomu maximálne 5 minút, čiže ma to nijakým spôsobom nezdržiavalo ani neobmedzovalo a už po prvom použití som cítila rozdiel. Tým, že som to robila každý deň počas prvých dvoch týždňov som si úspešne odstránila také množstvo odumretej zhrubnutej pokožky, aké sa mi nepodarilo odstrániť za roky poctivého pilníkovania v sprche či po kúpeli.Podľa mojej teórie som tým naštartovala rýchlejšiu obnovu pokožky, keďže telo muselo odstránené bunky rýchlejšie nahrádzať novými a tak som si začala postupne všímať, že moje praskliny sú čím ďalej jemnejšie a menej hlboké, až som nakoniec minulý týždeň dospela do štádia,  kedy som si mohla klieštičkami opatrne poodstrihávať zvyšnú starú kožu a dostala som sa na úroveň síce stále viditeľne poškodenej pokožky, avšak konečne bez hlbokých prasklín. Aktuálne ale stačí, aby som pilník používala tak trikrát do týždňa a pozorujem, že poškodenie už je len na povrchu a osobne som presvedčená, že ak vytrvám tri až štyri týždne, podarí sa mi konečne zabviť môjho dlhotrvajúceho trápenia.
Ak ste podobný produkt ešte neskúšali, srdečne vám ho odporúčam! Používa sa za sucha a čím je pokožka pred použitím suchšia, tým je to pre jeho fungovanie aj výsledok lepšie. Treba, samozrejme, počítať s tým, že vyrobíte značné množstvo prachu, preto je lepšie pilníkovať pred vysávaním alebo vo vani či na balkóne, no nejedná sa o nič príšerné. Ja si takúto pedikúru robím pri stole, kým pozerám seriál, pozametám alebo povysávam a vybavené - celkovo ide o záležitosť maximálne 10 minút.

Peeling a krémy

Ak máte suchú pokožku, tak len jej odstraňovanie, žiaľ, nestačí. Veľmi dôležité je aj ošetrenie, výživa a hydratácia, na čo som ja zvolila tri veľmi účinné produkty. Ide o dva krémy a jeden peeling, ktoré používam približne trikrát do týždňa. Produkty som začala používať zarovno s pilníkom - peeling si robievam dvakrát do týždňa, intenzívny krém používam tiež dvakrát do týždňa vždy po peelingu a ako špeciálne ošetrenie si vždy v nedeľu natriem pokožku aj dvojfázovým krémom. Tento vzorec starostlivosti sa mi najviac osvedčil a vďaka jeho dodržiavaniu sa nemôžem sťažovať na žiadne suché miesta, drapľavý povrch chodidiel ani žiadny nepríjemný pocit napnutej pokožky.


Peeling používam vždy v sprche. Je odporúčané ho naniesť na hrubé miesta na pokožke, nechať minútu pôsobiť, následne vmasírovať a opláchnuť. Ja ho nanášam, prirodzene, na päty a brušká palcov (čítaj. prvých prstov), ktoré sú u mňa tiež trochu problematické a postupujem podľa návodu. Musím povedať, že je to po prvé veľmi príjemné a po druhé to len podporuje prekrvenie a obnovu pokožky, čo ja nesmierne oceňujem.

Intenzívny krém používam vždy po peelingu, ako som už spomínala vyššie, a našla som na ňom viacero skvelých vlastností. Je mentolový, čo napomáha uvoľneniu chodidiel najmä v horúčavách či po námahe. Má takú vazelínkovú konzistenciu a je mastnejší, takže naozaj ideálny na premastenie a ošetrenie naozaj suchej pokožky, ktorú veľmi pekne zjemní. Vďaka AHA a mliečnej kyseline by mal takisto napomáhať odstraňovať odumreté kožné bunky, čo sa priznám, že som úplne nepozorovala, nakoľko som sa sústredila najmä na tú výživu a ošetrenie.

Dvojfázový krém má podobne ako predchádzajúci skôr vazelínovú konzistenciu a vo svojom zložení má kyselinu salicilovú a bambucké maslo, čo sú zložky u mňa všeobecne veľmi obľúbené na starostlivosť o chodidlá. Tento krémik používam raz týždenne a spravila som si z toho taký môj nedeľný rituál, kedy si vyložím ošetrené nohy, nikam nechodím, pozerám seriály a plánujem si nasledujúci týždeň. Obidva spomínané krémy sa do pokožky vstrebávajú veľmi pomaly, preto je dobré naniesť buď len tenučkú vrstvu alebo potom trpezlivo nikam nechodiť, takže moje odporúčanie je používať ich pred spaním. Musím povedať, že tento podobne ako jeho predchodca u mňa značne uspel a zdá a mi, že jeho účinky sú ešte o čosi výraznejšie.V závere by som už len dodala, že aj keď je podľa mňa každý zo spomínaných produktov skutočne výborný, úprimne si myslím, že som taký výsledok dosiahla okrem iného aj vďaka ich kombinácii a vzájomnému dopĺňaniu sa a mojej vytrvalosti a pravidelnému používaniu, čo je kľúčové pri akomkoľvek produkte - či už ide o krém na nohy alebo masku na vlasy. Takže nech aktuálne riešite akýkoľvek problém, vytrvajte! ♥


11 komentárov

 1. Priznám sa, že ja som nikdy s chodidlami problémy nemala a ani som neriešila nejakú extra starostlivosť o ne. Ale inak zaujímavý článok. ;)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne, Sabi :)♥ Máš veru šťastie a celkom ti to závidím :D :)

   Odstrániť
 2. Moc pěkně napsaný článek, já mám péči o nohy moc ráda a myslím, že je dost důležitá.. i když je pravda, že mám své nohy fakt hladké a jemné tak přece jenom se snažím je dost krémovat :).

  TheBlondieTale

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne! ♥ Máš šťastie, že máš chodidlá v dobrom stave :) Ale súhlasím s tebou, že starostlivosť o ne je tak či tak dôležitá, minimálne v rámci prevencie :)

   Odstrániť
 3. tak toto ma dosť zaujalo, kedže cez leto chodím tiež bosá a častým a rýchlym chodením mi koža na pätách rýchlejšie hrubne a problém s tým mám stále. Len neviem nájsť pilník na ich slovenskej stránke, tak neviem či zle hľadám alebo to majú pod inou záložkou ako pedikúra či Avon. :/

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Teri, priznám sa, že ti neviem dať odpoveď, no kontaktovala som e-shop a čakám na ich odpoveď, ktorú ti veľmi rada poskytnem, keď ju dostanem! :) Tiež mám teraz problém tam tieto produkty nájsť a som z toho zmätená :/

   Odstrániť
  2. Teri, tak sa musím ospravedlniť, došlo k chybe a produkty skutočne na slovenskom e-shope aktuálne nie sú vedené.

   Odstrániť
 4. Úžasný článok! Čo by som aj ja dala za jemné a "bezproblémové" chodidlá. Musím povedať, že v poslednej dobe by som starostlivosti o chodidlá mohla určite dať viacej pozornosti a častejšie, ako len raz za čas, si urobiť nejakú kúru, avšak odkedy mám doma pilník od Scholl, starať sa o nôžky ma baví o niečo viac :)

  FRENCHSTYLE

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujeeem! ♥ No presne! Tiež by som za nich bola rada... No a pilník od Scholl to je krása, ten mám už dlhšíe na svojom wishliste, tak dúfam, že sa mi čoskoro podarí otestovať aj ten :))

   Odstrániť
 5. Brusku na nohy mám taky, ale teď ji moc nepoužívám. Ale můžu doporučit jeden peelig na nohy od balea

  V3ronika life

  OdpovedaťOdstrániť