Čo sa so mnou deje?

V posledných týždňoch nemám práve dobré obdobie. Áno, viem, že toto nie je úplne najlepší spôsob, akým by som mala začať článok, no je to tak a ja som vám to už potrebovala napísať. Stalo a deje sa totiž niekoľko vecí, kvôli ktorým sa necítim dobre ako po duševnej, tak po fyzickej stránke a majú značný vplyv na moju tvorbu a aktivitu či už tu na blogu alebo na YouTube. Ale poporiadku!

trying to calm down season 1 GIF by Gilmore GirlsMožno viete, že u mňa nastali technické problémy, kvôli ktorým som stratila všetok pripravený materiál, vrátane nezverejneného videa a veľkého množstva fotiek k článkom. Táto situácia ma zaskočila a sklamala natoľko, že som akosi nemala silu to riešiť. Kým som sa opäť zabehla a všetko nanovo nafotila, ubehlo veľmi veľa času a mňa robenie toho istého opäť od začiatku natoľko vyčerpalo, že som potom už nechcela ani písať.
Vôbec ma netešila predstava toho, že niečo vytvorím a že sa o to s vami podelím. Články, ktoré som si naplánovala mi zrazu nepripadali dosť zaujímavé a nechcelo sa mi ani len otvoriť Blogger. Publikovala som len to, čo som už mala napísané a pripravené, no nič nové som nevytvorila už poriadne dlhý čas.

S tým súvisí aj moja (ne)aktivita na YouTube. Videá, ktoré ste videli ako posledné, boli predpripravené niekoľko dní či týždňov vopred a nakrúcala som ich ešte v čase, kedy bolo všetko viac-menej v poriadku. Potom už však nebolo čo pridávať a ja som zostala viac ako mesiac neaktívna. Prelomila som to len nedávno vlogom z Čiech, no po ňom neprišlo opäť nič nové a, nebudem vám klamať, ani nič nemám pripravené.

Toto všetko súvisí s viacerými udalosťami, ktoré mali veľký vplyv na to, ako som sa cítila a keďže som nechcela svoju zlú energiu prenášať na vás, radšej som sa na čas odmlčala.

sad matt leblanc GIF

Jedna z vecí bolo zrušenie konta AdSense zo strany Google. Pre tých z vás, ktorý nevedia, o čo ide, AdSense je služba od Google, vďaka ktorej môžete na svojom blogu či YouTube uverejňovať reklamy a získavať z nich peniaze. Ja som si AdSense aktivovala tento rok v januári, pretože to bol kľúčový krok k získaniu partnerstva s YouTube. Vďaka nemu by som neskôr mohla videami zarábať a v prípade najideálnejších podmienok získať YouTube button. Stalo sa však, že Google na mojom blogu zaznamenal podozrivú aktivitu, čo v preklade znamená, že mi nejaká dobrá duša veľakrát poklikala na reklamy, či už v snahe mi pomôcť alebo uškodiť (po tom už nepátram a ani to neriešim), v dôsledku čoho som najprv dostala stike a napokon úplný ban.
Dlho mi trvalo sa s tým vyrovnať, pretože som dúfala, že by som si jedného dňa skutočne mohla na stenu zavesiť YouTube button, no po dlhom čase premýšľania a zvažovania som si uvedomila, že to bolo vlastne to najlepšie, čo sa mi mohlo stať. Aj napriek tomu, že sa mi to stalo na narodeniny. Dokonca to má svojim spôsobom aj malý bonus pre vás - nemusíte už ani len na sekundu pochybovať, či to, čo robím, robím kvôli kliknutiam a peniazom ;) A len tak na okraj, za päť mesiacov využívania AdSense som „zarobila“ závratných 10€, z ktorých neuvidím ani cent.

Keď už som ale spomenula tie kliknutia, ďalším dôvodom mojej neaktivity sú predsa svojim spôsobom aj čísla. Začalo ma unavovať to, ako sa každý ženie za followermi, zaujímajú ho len čísla a ich rast. Samozrejme, nebudeme sa tu na nič hrať, mňa to tiež zaujíma a bola by som rada, keby mi čísla rástli miesto toho, aby mi behom mesiaca o stovky klesli a áno, jasné, že si ich pozerám, kontrolujem a lamentujem nad nimi. No prestalo ma baviť sledovať to, ako sa na tých číslach zakladá všetko - od spoluprác, cez hodnotenie kvality blogu až po hodnotenie kvality života. Posledným „klincom do rakvy“ bolo, keď som našla profil úplne obyčajného dievčaťa, ktoré malo zverejnených asi 20 fotiek, kvalitných a zaujímavých asi tak ako fotky mojej kamarátky na materskej so 150 sledovateľmi, no jej účet sa pýšil 35 tisíc ľuďmi, ktorý ju začali sledovať. S viacerými z vás, ktoré ste mi písali, sme sa zhodli na tom, že tieto dnešné deti vidia len to, že potom budú dostávať veľa drahých vecí zadarmo a k tomu aj nemalé peniaze a preto im nie je hanby sa takto prezentovať. Mne osobne je z toho ale pekne nanič keď viem, koľko šikovných ľudí na svojej tvorbe tvrdo pracuje každý deň a poctivou prácou sa im nedarí dosiahnuť ani len desatinu toho, čo by si zaslúžili.

seriously GIF by Debby Ryan

Ďalšou vecou sú instagramové giveaways a súťaže. Určite viete, že aj ja som nedávno mala na svjom účte niekoľko súťaží (vďaka ktorým mi stúpli a následne poriadne klesli followeri), no robila som ich najmä preto, aby som vám mohla spraviť radosť. Využila som možnosť spojiť sa s firmami či nakúpiť niekoľko vecí a spraviť radosť čo najviac z vás. Až príliš neskoro mi ale došlo, že takéto súťaže sú akutálnou módou a že sú ľudia s profilmi založenými len na to, aby sa mohli zapájať. Poslednou kvapkou pre mňa bolo, keď ma po odoslaní výhry prestala sledovať aj víťazka posledného balíčka. To bol pre mňa ten pravý wake up call, ktorý rozhodol, že súťaž na Instagrame len tak skoro určite nebude. Ak vôbec. Samozrejme, že som vedela ako to funguje, no naozaj som nerátala s tým, že mi za mesiac kvôli súťažiam pribudne viac ako 200 followerov, ktorí potom prakticky naraz odídu...

Čo ma tiež vyčerpávalo, bolo sledovanie ľudí na insta preto, že by som mala. Začala som sa cítiť akoby obmedzená tým, že „musím“  niekoho sledovať, lebo sme kamaráti, bývalí spolužiaci, blogerky, lebo sme sa stretli na nejakej akcii, lebo sme si niekedy písali a bla bla. Konečne som si dokázala uvedomiť, že to predsa nie je moja povinnosť ich sledovať, keď ma svojou tvorbou a svojimi príspevkami nemotivujú, neinšpirujú a som skôr nervózna z toho, že vídam ich príspevky. A nemyslím si, že je na tom niečo zlé. Nič to nemení na tom, že ako ľudí ich mám stále rada, rada sa s nimi stretnem, porozprávam a budeme fungovať úplne normálne, no to, čo pridávajú na svoje siete, ma jednoducho nezaujíma a nebaví a nechcem tomu venovať svoju pozornosť, energiu a emócie. To je celé. A tak som si radikálne premazala profily, ktoré sama sledujem a som konečne spokojná s tým, čo sa mi zobrazuje.

Ďalšou podstatnou vecou, ktorá sa stala, bolo to, že som zo dňa na deň prišla o prácu, ktorú som s radosťou, odhodlaním a naplnením robila viac ako rok. Dozvedela som sa to cez mail a bola to pre mňa taká rana, že som sa z toho doteraz nedokázala poriadne spamätať. Žiaľ, zmluva takýto postup umožňovala, no pri jej podpise by mi ani vo sne nenapadlo, že sa to skutočne stane. Svojim spôsobom aj toto však vnímam z istej strany pozitívne, nakoľko som kvôli tejto práci bola dosť izolovaná od okolitého sveta a takmer s nikým som sa nestretávala, čo na mňa tiež nemalo práve najlepší dopad. Srdiečko sa čoskoro zahojí, ja som sa poučila a som pripravená ísť ďalej.

ready lets go GIF

Nemej podstatná vec, ktorá na mňa mala veľký vplyv, bol môj vzhľad. Alebo skôr to, ako som ho ja vnímala. Necítila som sa dobre vo svojom tele, nechcela som sa na seba pozerať do zrkadla, začínala som sa neznášať a hnevať sa na seba. Upadala som do sebaľútosti, prestávala som sa mať rada, nechcelo sa mi o seba starať, líčiť sa, nenosila som nič iné len staré tepláky a tričká. Nevidela som žiadne východisko a predstava toho, že sa to bude len a len zhoršovať, ma stresovala a vyčerpávala ešte viac. Svtielkom nádeje pre mňa bolo to, že som bola stále schopná ísť aspoň na nechty, spraviť si pedikúru a oholiť si, čo by malo byť oholené. Môžete byť radi, že ste ma nevideli a že som zverejňovala najmä fotky, ktoré boli pripravené týždne či mesiace dopredu.
Nemôžem tiež zabudnúť spomenúť nepríjemné zdravotné ťažkosti s ktorými sa aktuálne vysporiadavam a ktoré ma značne vyčerpávajú...

lonely legally blonde GIF

Všetko to, čo som vám doteraz napísala potom viedlo k celkovej nespokojnosti. So sebou, s mojim životom, s vecami, ktoré mám, s bytom, v ktorom s Gabkom žijeme. Nechcela som byť dnu, nechcela som byť vonku, nič sa mi nepáčilo, nechutilo mi jedlo, vodu som nepila takmer vôbec a na pohyb som nemala ani pomyslenia. Nepísala som, nečítala som, len som pozerala staré seriály, jedla sladkosti, ľutovala sa a prosila vesmír o pomocnú ruku alebo sekeru, ktorou by som ten zasraný bludný kruh plný nešťastia a nespokojnosti, z ktorého som nevidela východisko, preťala a mohla z neho konečne vypadnúť.

A tak sa stalo.

PS: Keby som nemala Gabka, rodinu a asi tri blízke priateľky, tieto slová by som vám dnes nepísala a videli by sme sa o rok pri videu, v ktorom by som hovorila, že končím s blogovaním...
PPS: Na Instagram som prispievala stále, pretože keby som sa odizolovala aj tam, pravdepodobne by mi už nadobro preskočilo. A okrem toho je na tom tiež krásne vidno, že to, čo je na sociálnych sieťach nebýva vždy odrazom skutočnosti ;)

6 komentárov

 1. ber to ako životnú skúsenosť,posun vpred.budeš zas o niečo silnejšia.prajem ti vela zdravia a pohody.mať tri kamošky je velké bohatstvo.

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. O to sa veľmi snažím :) Ďakujem ti krásne! ♥

   Odstrániť
 2. Och, veľmi ma mrzí čítať takéto slová, ale ver mi, že určite bude lepšie. ;) V živote musia prísť aj takéto chvíľky, je to sínusoida, nikto nemá život iba pekný. Preto si dopraj času pre seba, koľko len chceš, a keď budeš ready a budeš sa cítiť dobre, tak to zase naplno rozbalíš. :) Práce, zdravotných ťažkostí aj problémov so sociálnymi sieťami je mi to veľmi ľúto, ale to sú všetko veci, ktoré veľmi neovplyvníme. Môžeme sa len obrniť a mať pevnú vôľu, že si tým nenecháme skaziť celý život. :) Držím palce!

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť
 3. Naozaj ma mrzí čím všetkým si si za posledné obdobie prešla a čo ťa demotivovalo. Zrušenie AdSense zažil aj môj spolužiak zo strednej, ktorý robil a robí youtube (ale je taký menší youtuber). Riešil to vtedy tak, že natočil o tom video a založil si nový google účet a prosil, aby jeho odoberatelia prešli tam. Myslím, že sa mu to celkom aj podarilo. Ak si sa časom chcela naozaj týmto živiť, prípadne si aspoň privyrobiť, môžeš to skúsiť.. :) Je to len na tebe, ako sa ohľadom toho cítiš ty...

  Pre mňa osobne však nie sú čísla až tak podstatné. Hlavne keď mám obdobia, kedy sa držím v úzadí a netvorím žiaden internetový obsah. Keď hľadám samú seba a neviem, akou cestou sa chcem uberať. Aj keď teraz mám pocit, že som ju už konečne našla. No späť k číslam - osobne sledujem a viac verím menším bloggerkám, ktoré tak nemajú podchytené spolupráce. Na dievčatách vidím, že recenzie a odporúčania myslia úprimne a do článkov vkladajú väčšiu kreativitu ako slečny, ktoré dostávajú veci zadarmo, prípadne majú rozbehnuté dobre platené spolupráce. No a ty si jedna z bloggeriek, ktorým som vždy verila a ktorej obsah ma baví aj napriek dlhej dobe, čo ťa sledujem.

  Držím ti palce, nech ti je čoskoro lepšie po psychickej stránke, lebo si naozaj krásne milé dievča, ktoré dúfam, už čoskoro stretnem osobne! :) A ak máš chuť, pokojne mi hocikedy napíš na instagrame a rada ti pomôžem, pokojne sa vyrozprávaj.. :)

  Veta, ktorá mi zmenila život / Facebooková stránka

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Veri, ďakujem ti veľmi za tvoje slová.
   To, čo skúsil tvoj spolužiak, mi už tiež napadlo, no ak mám byť úprimná, nechce sa mi do toho ísť, ak by som opäť riskovala, že sa mi to stane znovu. Takže uvidím, no skôr túto možnosť nevyužijem...

   Som rada, že to vnímame podobne. No napriek tomu si stále myslím, že človek má potom zo svojej činnosti lepší pocit, keď čísla stúpajú alebo aspoň „nerobia nič“, než keď stále klesajú, čo býva značne demotivujúce... Najideálnejšie by možno bolo, keby v tomto žiadne čísla neexistovali, aj keď viem, že to určite nie je možné :)

   Ďakujem ti veľmi za tvoju dôveru a krásne slová! ♥

   Odstrániť