Najlepšie jesenné filmy

Ahojte, prajem vám krásny deň!
Neviem ako to máte vy, no ja keď sa chcem dostať do nálady na čokoľvek, najviac mi pomáhajú filmy. Či už išlo v minulosti o školu, v súčasnosti o cvičenie, cestovanie alebo sviatky a ročné obdobia - predovšetkým zimu, Vianoce alebo aktuálnu jeseň - len máločo na mňa funguje tak efektívne ako sledovanie filmov s tou správnou atmosférou. Dnes by som vám preto chcela ukázať niekoľko podľa mňa najlepších filmov, ktoré vás dostanú do tej správnej útulno-jesennej nálady. Väčšina z nich sú ostrieľané klasiky, ktoré hádam každý videl už minimálne pätnásťkrát, no myslím si, že nie je na škodu si ich pripomenúť. Možno sa vám niektoré ani nebudú zdať veľmi jesenné, no ja ich mám s týmto obdobím spojené a vždy keď ich vidím, vyvolajú vo mne taký ten príjemný pocit a „jesenné emócie“.1 Ospalá diera mala u mňa premiéru už pred pár rokmi, no až tento rok som ju dokázala celú dopozerať. Doteraz som pri nej totiž vždy zaspala a akosi mi unikalo to, prečo je ten film pre niekoho zaujímavý. Nie že by som ho zrazu začala považovať za extra super, no nesie v sebe ten správny nádych konca októbra, ak viete, čo myslím.

2 Rebelka proti svojej vôli je síce film, ktorého dej sa odohráva skôr v lete, avšak pre mňa je to veľmi príjemná melodráma, ktorá mi pocitovo pripomína skôr jeseň.

3 Hotel Transylvánia. Úprimne, čo je viac jesenno-halloweenske ako strašidlá? No dobre, veľa vecí, ja viem, ale musíte uznať, že len máloktorý animák sa do tohto obdobia hodí viac!

4 Sweeney Todd mal u mňa podobný scenár ako Ospalá diera. Videla som ho asi šesťkrát, no nikdy som si nepamätala jeho celý dej. Myslím, že to bolo až minulý rok, kedy som si ho pozrela naozaj sústredene a úprimne ho asi neviem zaradiť do iného ročného obdobia ako práve do tohto, kam sa hodí naprosto dokonale.

5 Mŕtva nevesta je už absolútna klasika. Viem, že veľa ľudí by do jesenných filmov pridalo aj Ukradnuté Vianoce, pre mňa je to však skôr vianočný film napriek tomu, že sa odohráva v mestečku Halloween...

6 A teraz vážne. Čo je viac ako Rodina Addamsovcov? Či už prvý alebo druhý diel filmovej série alebo ten klasický čierno-biely seriál... Absolútne zbožňujem ten humor, aj vy?

7 Októbrové nebo je, ak si dobre spomínam, asi druhá dráma, ktorú som v živote videla niekedy v jedenástich či dvanástich rokoch po mojom najmilovanejšom filme Candy a mám taký pocit, že odvtedy som začala milovať jeseň a predovšetkým október, aj keď nemá priamo súvis s dejom tohto inak celkom silného filmu.

8 Film Charlie a továreň na čokoládu môžem pozerať neustále počas celého roka bez toho, aby sa mi opozeral... Alebo aspoň doteraz to tak bolo, uvidíme, či to vydrží. Avšak či už som si ho zapla cez zimu alebo v lete, vždy som sa pri ňom začala tešiť na nadchádzajúcu jeseň. A možno preto sa stále teším na jeseň, pretože tento film pozerám približne každé dva mesiace.

9 Príšerky: Univerzita nesie klasický „back to school feeling“ aj keď ide o kreslenku z prostredia nereálnych tvorov (alebo?), takáto téma vždy prináša jesenný pocit pravdepodobne preto, že si školu väčšinou spájame práve s jeseňou a u mňa to nie je inak.

10 Harry Potter je už naprostá klasika a aj keď milujem celú sériu ako vo filmovej, tak v knižnej podobe, predovšetkým prvá časť na mňa pôsobí tak príjemne jesenne. Tie ostatné sú akoby chladnejšie a nie tak útulné. Pri tomto filme sa mi ten pocit vysvetľuje akosi ťažko, no aj tak dúfam, že sa medzi vami nájde niekto, kto mi porozumie, ako to s tou teplotou vlastne myslím.

Aké sú vaše najobľúbenejšie jesenné filmy?

7 komentárov

 1. Sweeney Todd byl úžasný film, fakt pecka. Mám ráda i Karlíka a Mrtvá nevěsta je klasika. Univerzita pro příšerky mě mile překvapila.
  Beauty of pink / Knižní regál

  OdpovedaťOdstrániť
 2. Mám rada Ospalú dieru, mnoho ľudí ani nevie o čom hovorím, keď pozerám ten film. Konečne niekto, kto to pozná :-) Nevadí, že ťa možno neoslovil hneď, ale dopozerala si ho, to je podstatné. A Harry Potter to je pre mňa odmalička <3 a vždy bude. Ešte ma napadajú filmy Jeseň v New Yorku, čo je dosť smutný film...alebo Magická posadnutosť sa to tuším volá, to sa mi tiež páčilo. A teraz vyšiel aj nový seriál s magickou tematikou volá sa to Discovery of Witches, to ma celkom baví, neviem, či máš rada takýto žáner. Netflix je tiež super vec ak máš rada seriály :-) Pekný dník

  OdpovedaťOdstrániť
 3. hotel Transilvánia ánoo, a aj Harry Potter to milujeeem <3 inak ja by som tam ešte zaradila rozprávku V tom dome straší - na to sa už veľmi teším, keď to dajú v telke :)

  OdpovedaťOdstrániť
 4. Harry Potter ♥ Moje láska! Jinak miluju na podzim miluju film život Timothyho Greena a seriály hlavně :D

  allaboutcandyslife

  OdpovedaťOdstrániť
 5. čokoľvek od Tima Burtona je absolútna jesenná klasika ! :3
  Ivana xx

  OdpovedaťOdstrániť
 6. Harry musí byť. :) Inak Októbrové nebo nepoznám, ale asi kuknem. ;)

  Sabi z blogu Beautiful savage

  OdpovedaťOdstrániť