Ako pomôcť vystresovanej pokožke

Zažili ste niekedy následky stresu na vašej pleti? Ja som mala od septembra vskutku náročné obdobie, kvôli ktorému som takmer neprestajne pociťovala stres. Možno si spomeniete, že som vám viackrát písala aj o mojich problémoch s pleťou, ktoré sa práve v tomto čase pravidelne opakovali a vždy prebiehali veľmi podobne. To hlavné, čo ich spájalo, boli maličké mierne bolestivé hnisavé vyrážky, ktoré sa mi tvorili v obrovskom množstve po celej tvári. Pleť ma bolela na dotyk, bola hrboľatá, fľakatá, naozaj škaredá na pohľad a mala som pocit, že sa mi po jednom zapaľujú všetky póry. 
Napriek tomu, že moja pleť nie je ani za bežných okolností dokonalá, výrazné problémy s akné nemám už niekoľko rokov. Najprv som tieto prejavy teda pripisovala alergickej reakcii na nové kozmetické produkty, potom na potraviny, chlad... jednoducho všeličo iné, než som si napokon uvedomila, že za to mohol s najväčšou pravdepodobnosťou stres. Momentálne si musím zaklopať, moja pleť sa vrátila opäť do normálu. A dnes by som sa s vami chcela podeliť o niekoľko mojich overených vecí, ktoré mi boli nesmierne nápomocné. 1. Tekutiny
Bežne som úprimne naozaj neúspešná v dodržiavaní správneho pitného režimu a sú dni, kedy za celý deň vypijem ledva dva poháre vody. V období, ktoré som vám opísala v úvode, som si ale naozaj dávala záležať na tom, aby som organizmus neoberala o túto dôležitú tekutinu, nakoľko vďaka nej sa dokáže lepšie zbavovať toxínov a škodlivín. Ak dovolíte, aby sa vám v tele zbytočne hromadili, podpíše sa to aj na celkovom stave vaše pleti a celej pokožky. A obzvlášť v čase liečby je nevyhnutné dopriať si naozaj dostatok čistej vody, preto som sa aj ja skutočne snažila denne som pila naozaj veľa.

2. Strava
Podobne ako pitný režim, aj strava veľmi ovplyvňuje stav pleti. Síce si na potraviny dávam trošku väčší pozor ako na príjem tekutín, v čase liečby pleti aj tak radšej ešte trošku sprísnim. Snažím sa čo najviac obmedziť čokoľvek mastné a vyprážané, nakoľko sa mi potom neskutočne mastí pleť a póry sa ešte viac upchávajú a sú viditeľnejšie. Navyše akosi intuitívne a automaticky bez premýšľania zvýšim príjem zeleniny, orieškov, ovsených vločiek a strukovín.3. Odpočinok
Nedávno, práve v tom hektickom a náročnom období, som si uvedomila, že neviem odpočívať. Jednoducho stále musím niečo robiť alebo nad niečim premýšľať a keď to tak nie je, som nervózna, pretože neustále myslím na to, že strácam čas. To je ale veľmi zlý prístup! Každý organizmus potrebuje oddych. Naozajstný oddych a bez výčitiek. Preto som sa ho začala učiť. Trénujem ničnerobenie, počas ktorého ani len nemyslím na to, čo by som mohla za ten čas stihnúť. Nejde mi to práve najlepšie, to priznávam, no snažím sa a verím, že jedného dňa dokážem len tak oddychovať bez toho, aby som mala v ruke diár, zápisník alebo mobil a neustále niečo vybavovala alebo chystala...

4. Kozmetika
V starostlivosti o pleť - či už zdravú alebo nie - je kozmetika naozaj kľúčová. V najhoršom období mojej inak mastnej pleti (vlastne zmiešanej, ako som nedávno zistila!) som prišla na to, že jej najlepšie robí jemná starostlivosť určená na suchú pleť. V poslednom čase som si veľmi obľúbila práve mandľové produkty od Weledy a to predovšetkým mandľový olej, ktorý bežne používam na odličovanie očí už hádam pol roka, no keď na tom bola moja pleť naozaj zle, používala som ho na celú tvár a dokázal priam hotové zázraky.
Okrem neho mám veľmi rada aj odličovacie mlieko, sprchovaciu emulziu, telové mlieko a krém na ruky, ktoré sú krásne vyživujúce, no zároveň nezanechávajú na pokožke mastný film.
5. Zmena
Viem, že nie vždy je to možné, no mne najviac pomohla radikálna zmena. Jednoducho som zo svojho života odstránila zdroj problému a nahradila ho lepšou alternatívou. Je to podľa mňa úplne najlepšie riešenie, nakoľko nič na svete nestojí za to, aby nám to ubližovalo.
Ak by som sa ale nachádzala v situácii, kedy by takáto radikálna a relatívne okamžitá zmena nebola jednoducho z akéhokoľvek dôvodu možná, asi by som zapracovala predovšetkým na zmene môjho myslenia a postoja. Pretože ak je na svete niečo, čo dokážeme kontrolovať, je to práve naša myseľ a tá dokáže aj liečiť choroby, keď jej s tým trochu pomôžeme ;)


Ak ste sa ešte nezapojili do súťaže, ktorú organizuje Weleda, ešte to stíhate do piatku zmeniť! Vyhrať môžete balíček kompletnej mandľovej starostlivosti a tú vám môžem z vlastnej skúsenosti len a len odporučiť! ♥ Všetko dôležité o súťaži aj o výzve s názvom #viacradosti sa dozviete na https://mandla.weleda.sk/.

2 komentáre

  1. Weleda me hodně láká, ale ještě jsem nic od této značky nezkousela :) Tak snad si v prosinci konečně něco poridim :)

    LITTLE THINGS FOR EM

    OdpovedaťOdstrániť
  2. Značku asi znám a nevím, zda jsem někdy zkoušela. A je pravda, že stres máš hlavně v hlavě a jak se tomu postavíš. Já se to teď snažím dělat ale vůbec mi to nejde :D :D

    allaboutcandyslife

    OdpovedaťOdstrániť