2019 BLOGGING GOALS

Máme za sebou ďalší rok. Ďalších dvanásť mesiacov, počas ktorých som sa snažila prispievať na svoje kanály a vytvárať obsah. Keď sa na to všetko spätne pozriem a zhodnotím svoju prácu, úprimne s ňou vôbec nie som spokojná! A to sa ani nemusím snažiť odosobniť. Jednoducho si uvedomujem a viem, že to bolo z mojej strany veľmi slabé a i keď ste (snáď) mohli byť svedkami niekoľkých silnejších momentov, dali by sa spočítať na prstoch jednej jedinej ruky.
Dnes tieto slová ale nepíšem preto, aby som lamentovala nad chybami, ktoré som spravila či nad smerom, ktorý som uprednostnila. Píšem to preto, lebo verím, že nikdy nie je neskoro vydať sa lepšou cestou. 


Doteraz som takmer vždy chcela, aby zmena nastala náhle, ako lusknutím prstov. Ani neviem, čomu vďačím za to, že som v posledných týždňoch (alebo hádam aj mesiacoch) prehodnotila svoje zmýšľanie a prístup k väčšine aspektov môjho života, vrátane blogovania. V každom prípade to má za následok to, že by som si veľmi priala - nie, ja chcem - aby tento rok bol PROCES. Odvolám sa na svoje posledné video, v ktorom som hovorila o tom, aké je podľa mňa dôležité nastaviť svojmu roku nejaký tón či smer. Mojim hlavným tónom je práve niekoľkokrát spomínaný proces postupnej zmeny.

Rada by som postupnými krokmi docielila niečo aspoň trošku odlišné od súčasného stavu (či už hovoríme o mojom obsahu alebo živote) a dúfam, že výsledky budú aj pre vás pozitívne a budete sa vďaka nim radi vracať či už sem na blog alebo na YouTube a Instagram. A keďže, opäť spomeniem posledné video, jedným z najdôležitejších krokov je určenie si konkrétnych cieľov, v dnešnom článku by som sa s vami chcela podeliť o moje blogerské ciele na rok 2019.


Menej recenzií 
Pre mňa je toto asi najzásadnejší cieľ. Myslím, že už niekedy pred pol rokom, keď som bola na stretnutí s jednou známou, som jej spomínala, že ma už recenzie nebavia. Ani čítať, ani písať, nemám z nich dobrý pocit a je to na nich aj vidno. Nerobím to poriadne, častokrát ich len narýchlo spíšem, aby to bolo a aby som to mala z krku.
Neznamená to, že ma prestala baviť kozmetika alebo že už na mojich kanáloch nenájdete žiadne beauty príspevky, to určite nie! Chcem ale značne okresať ich množstvo a zmeniť aj celkovú formu ich spracovania. 
Myslím si, že dievčat, ktoré píšu recenzie, je na československej blogerskej scéne naozaj viac ako dosť a dozviete sa u nich všetky potrebné informácie podané naozaj kvalitným spôsobom (nie, samozrejme, u všetkých, ale to asi viete veľmi dobre). 
Ja sa chcem venovať skôr iným témam a kozmetike trošku odlišne, ako to bolo doteraz, nakoľko si myslím, že človek by mal tvoriť taký obsah, aký jeho samého baví a aký rád sleduje a že len vtedy to bude stáť za to.

Okrem toho si uvedomujem, že kvôli môjmu nesvedomitému prístupu aj moje úprimné recenzie pôsobia dosť zle, nakoľko som mala vo zvyku v jeden mesiac publikovať aj dve-tri recenzie pleťových krémov či šampónov a i keď som ich testovala postupne v priebehu niekoľkých mesiacov a môj názor na produkty bol naozaj úprimný, keď sa na tie články pozriem kritickým okom dnes, uvedomujem si, že to musí pôsobiť veľmi zle, keď takéto recenzie zverejním za sebou v priebehu niekoľkých dní či krátkych týždňov.

Nové témy a „rebrand“
Na prvý cieľ rovno nadviažem, nakoľko je, hádam, jasné, že to „miesto“ po recenziách budem chcieť niečim zaplniť. Na blog aj YouTube kanál by som chcela priniesť niekoľko nových tém, ktorým som sa chcela začať venovať už dávnejšie, no akosi na to nebol či už priestor, alebo odvaha, ak to tak môžem pomenovať.
Už koncom minulého roka ste si mohli všimnúť niekoľko nových záložiek, ktoré pribudli v menu a dokonca som vás na nich upozornila aj v stories, no časom sa akosi rozrástli, pretože som sa rozhodla s vami zdieľať čo najviac nových tém. Ako už asi viete z minulého článku, jednou z nich budú knihy, keďže nechcem, aby to celoročnou výzvou skončilo. Ďalej by som sa chcela venovať u nás relatívne ojedinelým témam zákonu príťažlivosti či upratovaniu a organizácii, čo sú oblasti, ktoré mám veľmi rada a baví ma sledovať videá aj čítať články, ktoré sa ich týkajú. A aj keď viem, že u nás asi nebudú mať také publikum a taký úspech ako v zahraničí, napriek tomu sa im veľmi chcem venovať.
Ďalej by som chcela pripravovať príspevky v duchu „girlboss“ tématiky a tiež niečo, čo som síce nazvala „minimalizmus“, no neplánujem to pojať v takom tom bežnom minimalistickom duchu, skôr sa chcem sústrediť na zjednodušenie a redukciu, čo teraz možno nedáva úplne zmysel, no časom sa to, hádam, vykryštalizuje ;)

Inými slovami, plánujem taký menší rebrand nie v zmysle zmeny názvu blogu a „značky“ ale skôr zmeny doterajšej online stratégie a oblastí, ktorým sa venujem. A aj keď zopakujem, že sa stále chcem venovať aj beauty témam, teraz už asi máte jasnejšiu predstavu toho, čo tu budete v najbližšom čase nachádzať :)


Menej spoluprác & iné spolupráce
S predchádzajúcim bodom celkom úzko súvisí aj tento bod, na ktorého realizácii sa snažím pracovať už hádam od septembra-októbra minulého roku. Už vtedy som začala značne obmedzovať nielen prichádzajúce ponuky ale aj už aktívne spolupráce. Nakoľko väčšina mojich spolupráce bola naviazaná na recenzovanie kozmetiky, čomu sa už neplánujem v takom rozsahu venovať, jediné vhodné riešenie podľa mňa bolo ukončenie týchto spoluprác.
Aktívne som ponechala také, ktoré odo mňa nevyžadujú striktne len recenzie a mám pri nich voľnú ruku v tom, ako spracujem obsah zameraný na produkty, ktoré vďaka nim dostanem. Ak by vás zaujímal ich počet, v tejto chvíli je to asi šesť firiem.
Spoluprácam sa, samozrejme, nebránim, no je pre mňa dôležité, aby niesli nejakú hodnotu a neboli len o tom, že vám „musím“ ukázať ich nové produkty ideálne okamžite po obdržaní PR balíčku, ktorý poslali desiatkam ďalších blogeriek.
Chcem vám ukazovať veci, ktoré sa mi páčia a mám ich rada spôsobom, ktorý vyhovuje predovšetkým mne. A napriek tomu, čo som pred časom napísala, povedala či nakrútila, začínam dávať väčší priestor než doteraz aj barterovým spoluprácam.

(A takým mojim malým prianím je, aby som nemusela začínať moje tipy a odporúčania pre vás frázou „toto nie je sponzorované, len som vám chcela dať tip“ pretože si myslím, že na tom vôbec nezáleží, ak k sebe máme úprimný vzťah a vy mi môžete veriť, že by som vám neodporučila niečo, s čím sama nie som spokojná bez ohľadu na to, či ide o sponzoring alebo nie.)


Krajšie a kvalitnejšie fotky
Pred istým časom mi moja drahá Katka venovala svoj čas na súkromný fotografický workshop, na ktorom som sa nielen dosť naučila ale ktorý ma aj inšpiroval k tomu, aby som fotkám či už k článkom alebo na instagram venovala väčšiu starostlivosť.
Ešte stále to však ani zďaleka nie je to, čo by som si predstavovala. Rada by som oveľa lepšie zvládala technickú aj kompozičnú stránku fotenia a naučila sa tvoriť také zábery, s ktorými budem naozaj spokojná. Pravdepodobne to nikdy nebude na 100%, pretože každý si vždy na svojej práci nájde niečo, čo sa mu ešte stále nepáči a čo by si vedel predstaviť lepšie, no dúfam, že sa mi podarí tomu môjmu ideálu aspoň čo najviac priblížiť.

Program na úpravu fotiek
S predchádzajúcim bodom súvisí aj zaobstaranie si nejakého lepšieho programu na upravovanie fotiek, než mám teraz. Posledných asi päť rokov používam jeden program, na ktorý som našla odporúčanie u blogerky, ktorej fotky sa mi v tom čase veľmi páčili. Odvtedy sa veľa vecí zmenilo, no program mi zostal a vidím, že v ňom chýba veľa funkcií, ktoré by sa mi pri upravovaní fotiek hodili (ako napríklad aj len obyčajné nastavenie teploty) a preto, ak by to bolo možné, by som rada investovala do nejakého lepšieho.
Nechcem si platiť priamo Photoshop, pretože mi to na moje potreby pripadá zbytočné, no naozaj premýšľam nad Loghtroomom alebo Fotophire, ktorého skúšobná verzia ma celkom oslovila.


Krajší instagram
Toto je vec, s ktorou neustále bojujem a i keď momentálne som sa dostala na úroveň, kedy som viac-menej spokojná, opäť to však nie je presne to, čo by som si predstavovala. Ešte stále by som sa rada pokúsila o zladený harmonický feed.
Nemám na mysli taký ten priam až umelo dokonalý, ktorý bol kedysi mojim cieľom, no bola by som spokojnejšia, keby jednotlivé fotky k sebe aspoň štýlovo ladili a keby som vám ich prostredníctvom mohla niečo odovzdať - či už inšpiráciu, tip alebo len pár nezáväzných slov.
Inými slovami, asi by som chcela dosiahnuť vylepšenú úroveň zo začiatku roku 2017, kedy som bola so svojim feedom naposledy naozaj spokojná.

Viac videí
V posledných mesiacoch som videá vydávala naozaj nepravidelne. Keď sa zamyslím, na úplnom začiatku som vydávala dve videá týždenne, potom prišlo šialené Vlogmas a dvadsaťštyri každodenných videí, v súčasnosti sú to tak dve mesačne a úprimne mi ani jedna z týchto možností nevyhovuje. V mojej ideálnej predstave by som teda chcela vydávať jedno video týždenne a tým zvýšiť ich aktuálnu frekvenciu.

Pravidelnosť
A keď už by sa mi podarilo zvýšiť počet videí, rada by som si zachovala nejakú pravidelnosť ich zverejňovania, rovnako ako pravidelnosť zverejňovania článkov na blogu. Moja predstava je zverejniť za týždeň jeden článok a jedno video, dokonca som si už minulý mesiac v diári naplánovala, v ktoré dni budem čo vydávať a budem veľmi rada, keď sa mi to podarí udržať.
Mne totiž veľmi pomáha vytvoriť si režim, ľahšie sa mi plánujú ostatné aktivity a všetko potrebné, čo súvisí s prípravou jednotlivých príspevkov a vy aspoň budete vedieť, kedy môžete  odo mňa očakávať niečo nové (články v utorok a videá v nedeľu ;).


Rovnováha medzi prácou a blogom
Keďže sa online tvorbe venujem výhradne vo svojom voľnom čase a neživím sa ňou, je prirodzené, že musím pracovať. V uplynulom roku som sa s prácou poriadne potrápila a v priebehu dvanástich mesiacov som si zamestnanie hľadala asi trikrát, pričom ani raz to nebolo úplne ideálne. V tomto smere preto už nemám veľké očakávania a budem vďačná za stabilnú prácu so stabilným príjmom v aspoň trochu fajn kolektíve, ktorá mi poskytne nejaký voľný čas na to, aby som sa dokázala venovať tejto mojej aktivite.

Ak tu mám nejaké blogerky, ktoré tento článok čítajú a rozhodnú sa inšpirovať a vytvoriť niečo podobné na svojich blogoch, budem viac ako potešená, keď so mnou a s vami budú zdieľať linky na svoje články :) Samozrejme ak neblogujete, no aj tak máte ciele, o ktoré by ste sa chceli podeliť, nebojte sa a píšte! A ja vám budem všetkým veľmi držať palce ♥


3 komentáre

 1. Sú to naozaj skvelé ciele.. Pokial ide o tie recenzie, možno by napríklad bolo fajn raz za čas dať článok o veciach, ktoré si si obľúbila..mozno mesacní oblubenci alebo aj dvojmesacni.. a bola by to recenzia a tip na také veci, ktoré máš rada. U mna je to podobne, v hlave som mala uz dlhsie rozne tipy na clanky, ako ich chcem napisat, o čom atd. ale mala som obdobie utlmu, s cim vobec nie som spokojna a chcela by som to zmenit. Na novy rok mam teda predsavzatie, ze precitam 12 knih rocne, teda som sa aj zapojila do tvojej vyzvy, chcela by som viac blogovat a konzistentne, pretože ma to baví, chcela by som sa naucit viac pouzivat moj fotak, hlavne v sere a pri zapade slnka a odhliadnuc od blogu moj ciel je este uvarit jedno jedlo mesacne, ktoré som ešte nikdy nevarila a vyskusat nove veci, pretoze som chora z varenia rovnakych :D a este chcem byt vsade nacas, lebo mi to vzdy trva a meskam :D

  www.sinnamona.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Simonka,ďakujem ti krásne! ♥ S tými obľúbencami je to super nápad :)
   To sú naozaj krásne ciele! Veľmi ti držím palce, aby ti všetko vyšlo. Obzvlášť sa mi páči ten s jedlom, to by som sa rada nechala inšpirovať, pretože mám podobné pocity a už mi stále dokola to isté prestáva chutiť :D :(
   Veľmi sa teším, že si sa zapojila do výzvy a budem rada, keď budeš zdieľať svoj progres ♥

   Odstrániť
 2. Budem ti držať palce, Domi :-)
  Tiež som v posledných dňoch investovala trocha toho voľného času a pustila sa do znovurozbehnutia blogu. U mňa to začalo novým dizajnom a pokračovalo zadefinovaním nových tém, ktorým sa chcem venovať, resp. ktorým som sa venovala na iných blogoch a ktoré som najnovšie preniesla na jeden blog - čuduj sa svete, ale stíhať 6 blogov je fakt makačka... Podobné zamyslenie sa nad mojim blogovaním mi v hlave beží už pár týždňov a určite k tomu plánujem vydať aj nejaké to vyhlásenie na blogu, takže ak, tak ti sem potom hodím ešte link, aby sme sa teda navzájom aspoň trošičku inšpirovali :-)

  OdpovedaťOdstrániť