Ekológia ako móda a odličovanie bez dopadu

Zero waste - dve slová, ktoré sa v posledných mesiacoch vkradli do slovníkov a životov nás všetkých. Netrúfam si tvrdiť, či je to tým, že som si túto tému začala viac všímať alebo je jednoducho „v kurze“ (čiže všade), no zvýšená snaha ľudí o ekologickejší život a život bez odpadu sa dotkla aj mňa.
Na jednej strane pozitívne, nakoľko si dávam viac záležať na svojich každodenných voľbách a rozhodnutiach, o ktorých intenzívnejšie premýšľam, na druhej strane negatívne, keďže sa cítim byť svojim spôsobom nepriamo odsudzovaná za to, že tie voľby a rozhodnutia nie sú vždy v perfektom súlade s tým ako „by to malo byť“ podľa ľudí, ktorí sa stali samozvanými odborníkmi. 


Som stopäťpercentne (áno, 105%) za ochranu planéty a podporca ekologických riešní.
Keď som mala okolo dvanásť rokov, trvala som na tom, že pod písacím stolom v detskej izbe budem mať tri vlastné „nádoby“ na odpad, a to klasický kôš a dve papierové tašky - jednu na papier a druhú na plast. A tento môj triedený odpad som si vždy sama chodievala poctivo vyhodiť tam, kam patril. Asi v štrnástich či pätnástich som si vyrobila tričko „upcyklovaním“ starého a zelenou farbou na textil som na neho nakreslila taký ten recyklačný znak a napísala k nemu REUSE, REDUCE, RECYCLE. A v čase predtým, medzitým a potom som bola mojimi rodičmi vychovávaná k triedeniu odpadu, opätovnému využívaniu a neplytvaniu či už vecami alebo potravinami.
Vždy som sa snažila v rámci mojich možností, výchovy a vlastného presvedčenia robiť všetko správne. Potom sa z toho stala móda a zrazu zo dňa na deň sa takmer všetci stali odporcami plastov, zarytými ekológmi a sudcami všetkých ostatných, ktorí to robili už dávno, no menej radikálne, po svojom a v tichosti. Kupovali slamky, no jednu používali dookola mesiace. Brali si z obchodu igelitky, no potom ich mali doma a brali si ich so sebou znovu na ďalšie nákupy. Kupovali si fastfashion oblečenie, no nosili ho doslova dovtedy, kým sa nerozpadlo alebo nezničilo. Dávali si rohlíky do sáčku, no ten sáčok potom doma stočili do úhľadného klbka a použili na ničo iné znovu a znovu....
Neboli stopercentní a vedeli, že je možnosť sa zlepšiť, no všetka tá buzerácia spôsobená medializáciou ich donútila sa dookola zamýšľať nad tým, či teda doteraz naozaj robili všetko zle a treba zrazu radikálne pritvrdiť a všetko fotiť na instagram, aby svet videl, že aj oni sú predsa moderní.


Teraz ma, prosím, neberte nijak zle. Ako som spomínala, ja som rozhodne ZA to všetko, len sa mi nepáči to, ako sa k tomu niektorí ľudia stavajú, všetkých kritizujú či prestávajú sledovať, len preto, že ich videli v obchode dať si nejaké potraviny do sáčku. Mám rada lepšie riešenia, no nepáči sa mi ten fanatizmus, ktorý v mnohých prípadoch nastáva.
A vlastne som sa tým chcela dostať k tomu, že aj keď nie som bezchybne dôsledná a veľa vecí stále doslova neriešim, robím pomalé kroky, ktorými do svojho života postupne dostávam lepšie a ekologickejšie zvyky, pri ktorých si ale nemusím všetok svoj odpad nosiť v zaváraninovom pohári a chodiť ho ukazovať do televízie...
Jedným z tých malých krokov je náhrada jednorázových bavlnených tampónov za látkové, ktoré sa dajú znovu použiť. Ak mám byť úprimná, v otázke jednorázových hygienických potrieb sú kozmetické tampóny jediná vec, ktorú som ochotná takto nahradiť. Síce aj tyčinky do uší by som mala radšej ekologickejšie (čo koniec-koncov čoskoro asi budem musieť mať), no teraz ako tu sedím a píšem tieto slová vám prisahám, že nikdy v živote domov nedonesiem znovupoužiteľný toaletný papier, vložky a časy, kedy som so sebou nosila na smrkanie látkovú vreckovku s medvedíkom, ktorú mama vždy prala ale aj tak do nej človek smrkal až kým nebola celá... fuj... mám už tiež za sebou. 

Povedala som si ale, že chemicky bielené tampóny by som naozaj mohla nahradiť, keďže som už dávnejšie úspešne skúšala odličovanie bambusovou handričkou z mikrovlákna a v konečnom dôsledku to bolo veľmi fajn. Kúpila som si teda  niekedy v decembri v dm-ke sadu siedmych zero waste tampónov od 2 SIS cosmetics a odvtedy som klasické jednorázové použila, myslím, len raz u rodičov a asi dvakrát na nechty. 
Dnes tu však nebudem písať o ich výhodách, keďže to sú informácie, ktoré si ľahko vyhľadáte a povedala by som, že by ste ich intuitívne vedeli samy vymenovať niekoľko len tak z brucha. Rada by som sa s vami miesto toho podelila o niekoľko mojich postrehov spojených s ich používaním či údržbou.


Odličujem si vždy obe oči jedným tampónikom a používam froté stranu tak, že tampón najprv namočím vo vlažnej vode, jemne vyžmýcham, pridám môj obľúbený mandľový olej od Weledy a odlíčim sa rovnako ako aj s jednorázovými. Pleť si s nimi síce neodličujem, no tam by to tiež bolo bez zmeny.
Tampóniky zatiaľ dokázali odlíčiť všetko bez problémov, sú k pokožke veľmi jemné, neškriabu, neťahajú a ani nijak nepoškodzujú očné okolie. Po použití ich vždy hodím do koša s bieliziňou na pranie a tam čakajú, až kým nejdem prať. 
Tampóniky periem spolu s bielou bielizňou na teplote 60° s klasickým tekutým práškom a avivážou, no dávam ich do sieťového vrecka od značky CASA organica, ktoré som mala doma nevyužívané, pretože keď som ich skúšala prať „na voľno“, vždy sa dostali do toho žliabku pred bubnom, kde sa zachytávajú mince a vreckovky zabudnuté vo vreckách a vôbec sa neoprali. Takto vo vrecúšku sú v bezpečí, čiže ich potom len pekne vyberiem, uložím na radiátor a nechám uschnúť. 

Čo sa týka odstránenia líčidiel počas prania, povedala by som, že je to tak na 98%. Vlákna ostávajú tmavšie a je možné si na nich všimnúť nejaké stopy, no ja by som tak laicky povedala, že ide skôr len o estetickú otázku. Žiaľ vám neviem povedať, ako je to s vodeodolnými produktami, nakoľko ich nepoužívam, no ak máte skúsenosť, určite sa podeľte v komentároch, pretože viem, že tým pomôžete viacerým ženám a dievčatám.

Ako som spomínala, pleť si nimi neodličujem a ani ich nepoužívam na tonikum, pretože to som si zvykla rovno striekať na pleť z fľaštičky s rozprašovačom. Používam ich teda len keď sa líčim, čo je v poslednom čase tak 3-5x do týždňa. Práve preto akoby stále točím dookola tie isté, nakoľko periem pomaly častejšie, než sa odličujem (ekológia, no...), čiže mám asi dva, ktoré sú prakticky nepoužité a tak na fotke vyššie môžete vidieť rozdiel medzi nepoužitým a niekoľkokrát opraným tampónom.Som rada, že som si zvolila túto alternatívu? Áno. Plánujem pri týchto tampónikoch ostať? Určite áno. Sú mi sympatické, používam ich rada, sú mi na pleti príjemnejšie, nerozpadávajú sa, nerozmočia sa a... veď vy viete. Budem si aj naďalej kupovať jednorázové tampóny? Áno!
Ich spotreba sa u mňa naozaj obrovsky znížila, no v žiadnom prípade si neviem predstaviť, že by som si takýmito zero waste látkovými tampónikmi odlakovávala nechty! Alebo čistila Rufusovi vrásky (no, to možno áno, ale on by bol proti, lebo sú na neho príliš hrubé). Alebo si čistila pokožku okolo vlasov, keď si ich farbím... 
Inými slovami, myslím, že sú naozaj skvelým riešením a spôsobom ako zredukovať svoj odpad či menej podporovať toľko zavrhovené pestovanie bavlny, no pri takej úplne bežnej existencii podľa mňa nepredstavujú úplnú náhradu a aj tak si tie jednorázové jednoducho občas kúpite a budete ich chcieť mať po ruke.


6 komentárov

 1. Super článek! Já od mala na umytí obličeje používám žinku ale tampony používám na odlíčení nevím proč ale mám vždy pocit, že když dám odličovadlo na něco s látkou tak se to propije a pořádně mě to neodlíčí :/ Ale jak narazím na tyto tamponky zkusím to. Za zkoušku člověk nic nedá.

  Jinak nevím od koho to mám ale já ráda třídím odpad bohužel ale zbytek rodiny si s tím nepárá a já pak vytahuji z koše věci co tam nepatří a vždy je buzeruji :D Tak doufám, že je k tomu dokopu!

  ALL ABOUT CANDYS LIFE

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem veľmi, Candy! ♥ Viem presne ako to myslíš, ja som sa toho tiež najprv bála ale nemôžem povedať, že by to tak bolo :) A presne ako píšeš, aspoň za tú skúšku to stojí ;)

   Ha! Tak to poznám veľmi dobre :D Držím palce, aby si bola s tým „dokopáním“ úspešná :D :)

   Odstrániť
 2. Skvelý článok, súhlasím hlavne s tým, ako sa to na nás valí zo všetkých strán a keď niekto nie je dosť eko, dostáva sa do nemilosti. Mám v pláne tiež o tom písať článok "z druhej strany", snáď sa k nemu dostanem čoskoro.

  NITA
  NEW POST

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem, Nita ♥ No presne :( A je to škoda, lebo veľa ľudí to dokáže demotivovať v ich snažení... Už teraz sa na tvoj článok teším :)

   Odstrániť
 3. Krásne napísaný článok a môžem povedať, že sa s tvojim názorom stotožňujem! Snažím sa aj ja čím ďalej tým viac klásť väčší dôraz a pozornosť na to, ako a čo používam a už sa to nejako zautomatizovalo aj u nás doma :) Nad týmito eko tampónikmi som už uvažovala aj ja a určite do nich rada pôjdem :) rovnako tak by som si chcela kúpiť vrecká a sieťové tašky na potraviny, plastovú fľašku som vymenila už dávnejšie za sklenenú od EQUA

  FRENCHSTYLE

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Ďakujem krásne, Peti! ♥ To je skvelé, práve tieto malé a trvalé kroky sú podľa mňa oveľa lepšie :))

   Odstrániť