Starostlivosť o prírodné nechty | Moja nechtová rutina

S mojimi nechtami som „bojovala“ odkedy si pamätám. Vždy som ich mala slabé, lámavé, štepili sa a nechceli mi narásť (na rozdiel od mojej sestry, ktorá ich má krásne, pevné a ľahko si vypestuje dlhé).
Môžete mi veriť, že som skúsila snáď všetko - vitamíny a rôzne doplnky výživy, domáce recepty a babské rady, posilňujúce laky, ošetrujúce géliky, posilňovače rastu... A nič nefungovalo tak, ako som dúfala. 
Určite viete, že som si prešla viacerými fázami, kedy som nosila gélové nechty, čo bol z môjho pohľadu jediný spôsob ako mať dlhé a pevné nechty, i keď nie tak celkom moje vlastné. 
Časom som ale dospela do bodu, v ktorom som si povedala, že radšej budem mať nechty krátke ale svoje a budem sa o nich pekne starať už len pre to, že ma to baví. A o to radšej, že som konečne našla produkty, ktoré mi vyhovujú, rada ich používam, fungujú (!!!) a sú cenovo dostupné.
A keďže viem, že tak ako ja máte radi príspevky s rutinami, dnes vám prinášam moju nechtovú so šiestimi jednoduchými krokmi!


0. Nultý krok? Niekedy áno. Keď mám nechty nalakované, začínam vždy odstránením starého laku jemným bezacetónovým odlakovačom a následným umytím rúk a nechtov mydlom. Keďže to tak nie je úplne že vždy, zvolila som takéto označenie.

1. Prvým oficiálnym krokom je u mňa použitie pilníka. Kým je necht suchý a „holý“ tak ho skrátim a vytvarujem. Zvykla som si používať papierové pilníky, ktoré mi vyhovujú najviac.


2. Nasleduje odstránenie prebytočnej nechtovej kožičky (neznášam pomenovanie kožtička a čo vy?). Skúsila som niekoľko produktov, a momentálne je mojim obľúbencom pomarančový odstraňovač od Nani Nails. Veľmi rýchlo kožičku zmäkčí bez toho, aby ju „rozblemcal“ (určite máte predstavu, čo tým myslím...) a ona sa potom dá veľmi pekne a elegantne odstrániť. Navyše krásne vonia a má v sebe nenápadné zlaté trblietky! Je to v podstate úplná blbosť, no mňa to vie pri produktoch naozaj potešiť.
Ako môžete vidieť, nemám ho v pôvodnom obale a na necht ho nanášam vatovou tyčinkou. Je to preto, že sa mi podarilo zlomiť sklenený závit na jeho pôvodnej fľaštičke... som šikovná, čo? Na kvalitu produktu to, samozrejme, vplyv nemá, len ma to upozornilo na to, že musím byť viac opatrná a nie vždy používať toľko sily... 
Na samotné odstránenie kožičky používam kovový nástroj, ktorý nemám šajnu ako sa volá, ale je skvelý. V potrebných prípadoch ho dopĺňam ešte aj takou tou „vidličkou“, drievkom, nožničkami alebo kameninovým odstraňovačom (existujú vlastne na tieto predmety nejaké špeciálne pomenovania?)


3. Výživný gélik je tretím krokom mojej starostlivosti. Už som ich skúsila niekoľko a od rôznych značiek, no tento Green Spa mi bol veľmi sympatický už z obrázku a tak som ho musela skúsiť. Je to číry zelený gél s modrými perličkami a slúži na posilnenie pevnosti nechtov, zlepšuje ich rast, hydratuje ich a zabraňuje ich lámaniu. 
Veľmi sa mi páči, ako rýchlo sa dokáže do nechtov vsiaknuť, tiež krásne vonia a musím povedať, že naozaj funguje. Nechty mám tvrdšie a akoby v nich prebral schopnosť rásť.

3.1 Trošku IT označenie, ja viem, no tento úkon nepovažujem za plnohodnotný samostatný krok. Po tom, ako sa gélik do nechtov úplne vsiakne si opäť umývam ruky, aby som odstránila akékoľvek stopy mastnoty, kvôli ktorým by mohla byť znížená výdrž laku.4. Nasleduje lakovanie. Nie vždy je tento krok aktuálny, respektíve nebol, no odkedy som si pozrela jedno veľmi poučné video o nechtovej starostlivosti, snažím sa nenosiť nechty úplne „nahé“. Keď aj nepoužijem farebný lak, dám si aspoň obyčajný basecoat, nejaký spevňovač alebo kondicionér s vitamínmi. A práve ten sa stal mojim najobľúbenejším produktom na nechty, aký som kedy vyskúšala! Keby som o ňom len čítala alebo počula, asi by som tomu sama nechcela veriť, preto sa nebudem čudovať, keď aj vy budete o mojich slovách pochybovať, no nemám vás prečo zavádzať. 
Prvou jeho skvelou vlastnosťou, ktorú som si hneď všimla bola jeho ideálna konzistencia, ktorá veľmi rýchlo schne. Má vysoký lesk a nechty s ním vyzerajú veľmi pekne upravené, aj keď ho vlastne nie je vidno. A za priam neuveriteľnú cenu 2,39€ dokázal behom niekoľkých týždňov natoľko zlepšiť ich stav, že som sa nebála pustiť do menšieho nechtového experimentu (viac nižšie). Nechty  s ním spevneli, lepšie a rýchlejšie rástli a menej sa lámali. A čo ma na ňom dostal asi najviac? Takmer vôbec sa nelúpal! A to robím rukami úplne všetko a ochranné rukavice nepoužívam (aj keď by som si na to chcela zvyknúť), čiže som ho naozaj nešetrila... Podobné vlastnosti majú aj farebné laky, ktoré som skúsila. Teda nie tie posilňujúce a výživné, ale čo sa týka konzistencie, schnutia a výdrže určite. Plus teda majú krásne farby a fajn pigmentáciu. Na ukážku som vám ich odoftila na vzorkovníku, nakoľko moje nechty napriek všetkému neboli ešte úplne 100% reprezentetívne na ukážku farebných lakov (čo v mojej reči znamená, že neboli tak dlhé ako tie na plastovom krúžku). Oslovil ma odtieň 11 z radu Chrome Line, čiže metalická kakaovohnedá a odtieň 9 z radu Color Line, teda metalická svetlučkomodrá.
5. Predposledným krokom v mojej rutine je aplikácia nechtového oleja. Zvykla som si ho nanášať až po zaschnutí laku, pretože tak neohrozuje jeho výdrž. I keď viem, že pre samotný necht je lepšie, keď môže olej prijať väčšou plochou, osvedčilo sa mi ho aplikovať do okolia nechtu a pod neho, čiže z neho vie aj tak prosperovať.
Tak ako v predchádzajúcich bodoch môžem povedať, že som už skúsila všemožné nechtové oleje a úplne spokojná som doteraz bola len s jedným. Nehovorím, že tento červený čerešňový s naprosto dokonalou vôňou nie je fajn, práve naopak! Určite ho môžem odporučiť a rada ho používam, no z produktov, ktoré som od značky Nani Nails skúsila sa mi zdá najslabší. navyše keď ho porovnám s mojim favoritom od Weledy (ktorý sa žiaľ už nevyrába), ich sily sú naozaj nevyrovnané. 6. A úplne posledná vec, ktorú robím po manikúre je krémovanie rúk. Keď sa olejček vsiakne, doprajem si ešte dávku krému na pokožku celých rúk, ktoré mám všeobecne dosť suché a spolu s pokožkou krém vmasírovávam (existuje to slovo vôbec?) opäť aj do okolia nechtov. V poslednom čase som používala krém ako inak než od Nani Nails a konkrétne to bolo sérum s koenzýmom Q10, ktoré má super praktické balenie, príjemnú vôňu, je redšie a rýchlo sa vstrebáva. Ruky sú po ňom príjemné, hebké a pokožka po jeho použití pôsobí krajšie a zdravšie. 


Tak a to je všetko. Takto vyzerá a prebieha moja nechtová rutina, o ktorej si myslím, že je vcelku  jednoduchá a časovo nenáročná. Navyše so správnymi produktami je aj účinná, čo je na tom celom vlastne to najdôležitejšie, no nie?
Všetky, ktoré ste dnes videli, vám môžem naozaj odporučiť, ani jeden pre mňa nie je taký, aby sa mi na ňom niečo vyslovene nepáčilo, takže ak vás oslovili, smelo do toho!


PS: Spomínané produkty som používala približne dva mesiace predtým, než som napísala tento článok a to spolu i samostatne, aby som ich poriadne otestovala.

PPS: A aký experiment som spomínala v 4. bode? Púšťam sa do skúšania gel lakov! Mimochodom, na e-shope Nani Nails majú na výber krásne odtiene, dokonca aj dokonalé jesenné ♥

2 komentáre

  1. Jej, tak to má nehtová rutina je oproti té tvé dost chudá :D já mám to štěstí, že mám pevné nehty a jsem schopná si nechat narůst i dost dlouhé, že mi až vadí v obyčejných věcech, aniž bych se o ně nějak starala.. Takže si vlastně jen lakuju a odlakovávám nehty :D

    Little Dreamer

    OdpovedaťOdstrániť
  2. super článok :) už dlho sa odhodlávam, že sa začnem o nechty starať lepšie - tak si mi to tu pekne popísala :P

    WHEN PIGS FLY

    OdpovedaťOdstrániť